Polskie Radio
Section05
uchodźcy pr24

WORLD URBAN FORUM Pomoc uchodźcom sposobem na depopulację małych miast? Dr Jarczewski tłumaczy

- Jeżeli państwo chce wydawać pieniądze na wsparcie uchodźców, a chce - mówi się o 9 miliardach w tym roku - to dobrym rozwiązaniem wydaje się lokowanie tych pieniędzy poza metropoliami - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Jarczewski, dyrektor Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. - Jeśli państwo polskie ma pomagać, to optymalną rzeczą jest koncentrowanie pomocy w miastach średnich - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Trzmiel uchodźcy

Marian Kowalski: Łukaszenka może paść ofiarą własnej intrygi

- Aleksander Łukaszenka może paść ofiarą własnej intrygi, ponieważ jeśli będzie dalej prowadził taki desant na kraje Unii Europejskiej, to może tych uchodźców będzie musiał trzymać u siebie, a żadnych kwot z UE nie dostanie - mówił w Polskim Radiu 24 Marian Kowalski (Ruch Narodowy). 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Europa Rosja migracja uchodźcy Aleksander Łukaszenka Władimir Putin Unia Europejska Polskie Radio 24

"Talibowie nie będą wypuszczać ludzi". Dr Krzysztof Zielke o sytuacji w Afganistanie

- Pierwsze co zrobili talibowie, to zamknęli przejścia graniczne i nikogo nie wypuszczają. Są wielkie trudności z wydostaniem się z lotniska w Kabulu. Myślę, że wielkiej fali migracji nie będzie przede wszystkim dlatego, że ci ludzie nie bardzo mają jak przyjść - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Zielke, politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa i geopolityki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Afganistan uchodźcy migracja Kabul polityka ŚWIAT talibowie

"Sytuacja Polski nie jest w tym kryzysie łatwa". Kobeszko o migracjach

- Sytuacja Polski jako członka Unii Europejskiej, stanowiącego jej wschodnie granice, nie jest łatwa w tym kryzysie. Na razie warto podkreślić, że nie jest to obecnie kryzys o takiej mocy, jaka miała miejsce w 2015 r. - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Kobeszko ("Nowa Konfederacja"). Gośćmi audycji byli również Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE) i Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś uchodźcy migracja polityka Polskie Radio 24

Dr Ozdyk: młodzi Afgańczycy czują się zdradzeni przez Zachód

- Oczywiście, nowe pokolenie ma w rękach komórki, jest pokoleniem online, ale przeczytajmy, co przekazywane jest na kanałach Telegramu: jedno, krótkie hasło - "dzisiaj zwyciężyliśmy niewiernych w Afganistanie, jutro prawo shariatu będzie na całym świecie" - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Sławomir Ozdyk, ekspert ds. bezpieczeństwa. -  A dlaczego tak jest? Dlatego, że ci młodzi ludzie czują się przez Zachód, przez niewiernych, zdradzeni, oszukani i zostawieni sami sobie - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Piotr Wąż Bliski Wschód Afganistan imigranci w Europie imigracja uchodźcy

Publicyści o postanowieniach szczytu UE ws. migracji

- Coraz więcej państw zwraca uwagę na absurdalność przepisu o przymusowej relokacji uchodźców - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute. Nieformalny szczyt państw UE w Salzburgu komentował również dr Marcin Zaborowski, politolog i były dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa uchodźcy migracja Mateusz Morawiecki Unia Europejska granica Tomasz Wróblewski

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Libanie

Podczas dwudniowej wizyty w Libanie premier Mateusz Morawiecki spotka się m.in. z prezydentem tego kraju Michelem Naimem Aounem oraz premierem Saadem Haririm. Szef polskiego rządu ma także odwiedzić miejsca, w których działa Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, pomagając uchodźcom z sąsiedniej Syrii. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Wojciechem Wilkiem, prezesem PCPM.
Zobacz więcej na temat:  Liban Mateusz Morawiecki Syria uchodźcy premier kancelaria premiera

Polski Kościół w obliczu kryzysu migracyjnego

Współczesny świat rzuca chrześcijanom wiele wyzwań. W przypadku katolików w Polsce jednym z nich jest sprawa przyjmowania uchodźców z Bliskiego Wschodu. O tym, czy polscy katolicy reprezentują chrześcijańskie postawy, rozmawiali w audycji W Gruncie Rzeczy filozof Cezary Kościelniak oraz socjolog Jarema Piekutowski (Nowa Konfederacja).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syria imigranci w Europie uchodźcy Kościół katolicki Bliski Wschód Stanisław Gądecki Filip Memches

Jaka powinna być polityka migracyjna Polski?

Rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn stwierdził na łamach Rzeczpospolitej, że polski rząd twardo broni się przed "szkodliwym unijnym mechanizmem masowej relokacji uchodźców" i wyraził nadzieję, że wkrótce rozpocznie się debata na temat tego, "jak zabezpieczyć unijne kraje przed niebezpieczną falą migracyjną". Jego słów nie pozostawił bez odpowiedzi Piotr Buras (European Council on Foreign Relations), który – wraz z ekspertem ds. bezpieczeństwa Jarosławem Guzym - gościł w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie migracja imigracja uchodźcy

Dzień Migranta i Uchodźcy. "Pomaganie nie jest łatwe"

Po raz 104. obchodzimy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W orędziu z okazji tego dnia papież Franciszek podkreślał, że grzechem jest godzenie się na to, by lęki przed przybyszami "szkodziły szacunkowi i wielkoduszności oraz podsycały nienawiść i odrzucenie". O pomaganiu innym mówili w audycji Gorący Temat Monika Kacprzak, rzeczniczka UNICEF Polska i prof. Ryszard Cichocki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  migracja uchodźcy imigranci w Europie UNICEF

"Problemem papieża Franciszka jest wizerunek medialny"

W środę spotkali się w Budapeszcie premierzy Polski i Węgier. Premier Morawiecki i Orban byli jednomyślni w krytycznej ocenie polityki imigracyjnej Unii Europejskiej. Na temat polityki wobec uchodźców wypowiedział się również papież Franciszek, który zaapelował o pomoc. Podczas pasterki w Watykanie, do uchodźców porównał Maryję i Józefa. O wizerunku papieża Franciszka rozmawiali w audycji W Gruncie Rzeczy Tomasz Terlikowski (Telewizja Republika) i Michał Barcikowski (Christianitas).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 imigranci w Europie uchodźcy

"Stanowisko Polski ws. migrantów znajduje zrozumienie"

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w Brukseli, że stanowisko Polski w sprawie kryzysu migracyjnego znajduje coraz większe zrozumienie. Szef polskiego rządu odniósł się do dokumentu przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska w którym napisał, że przymusowe przyjmowanie uchodźców jest nieskuteczne i wywołuje podziały w Unii. O szczycie UE w Brukseli mówiła w audycji Świat w Powiększeniu Karolina Zbytniewska, redaktor naczelna portalu Euractiv.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska uchodźcy imigranci w Europie grupa wyszehradzka

Szef MSWiA: nie wycofamy się z decyzji ws. uchodźców

Rząd PiS nie wycofa się z decyzji, która odrzuca postanowienia koalicji PO-PSL ws. przyjmowania uchodźców; najważniejsze jest bezpieczeństwo - poinformował szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Wcześniej Komisja Europejska poinformowała o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom w związku z niewykonaniem przez te kraje decyzji o relokacji uchodźców. O sprawie mówiła korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska uchodźcy imigranci w Europie