Polskie Radio
Section05
wojna na Ukrainie

Trzecia rocznica aneksji Krymu. "Brak zmian na lepsze"

– Jeśli mówimy o przestrzeganiu praw i wolności, wypowiedzi czy zgromadzeń, to trzeba zauważyć ścisłą kontrolę ze strony państwa – mówił w trzecią rocznicę rosyjskiej aneksji Krymu Nariman Dżelal, lider społeczności tatarskiej na Krymie. 18 marca 2014 roku mimo protestów ze strony Ukrainy i państw zachodnich, Władimir Putin podpisał traktat o przyłączaniu półwyspu do Federacji Rosyjskiej. Dwa dni wcześniej zorganizowano referendum ws. statusu Krymu. Społeczność międzynarodowa nie uznała go, bo zostało przeprowadzone w warunkach rosyjskiej interwencji wojskowej na półwyspie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Krym Tatarzy krymscy wojna na Ukrainie

Mer Lwowa dla PR24: nie prowadźmy handlu z Rosją

– Rosyjska okupacja Krymu oraz wojna w Zagłębiu Donieckim i Ługańskim to wyzwania stojące przed Ukrainą, ponieważ Rosja nie ma zamiaru zmniejszać swoich nacisków. Bardzo ważne jest stanowisko Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i innych państw, które rozumieją te zagrożenia – mówił w Polskim Radiu 24 Andrij Sadowy, mer Lwowa, szef partii Samopomoc.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Piotr Pogorzelski Rosja Donieck wojna na Ukrainie Krym

"Świat potrzebuje aktywniejszej polityki USA"

– Politykę obronną należy budować nie w oparciu o najbardziej prawdopodobny scenariusz, a w oparciu o najgorszy scenariusz – podkreślał w audycji Konfrontacje Idei Janusz Onyszkiewicz, były minister obrony narodowej. W Polskim Radiu 24 o koncepcjach dotyczących obronności mówił także Wojciech Danecki, doradca Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w sprawach bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Bugaj Zdzisław Krasnodębski Janusz Onyszkiewicz wojsko siły zbrojne armia Rosja wojna na Ukrainie USA Krym Donbas Ukraina