Polskie Radio
Section05
wojna na Ukrainie

Współpraca ws. obronności. Rusza szczyt Unii Europejskiej

Unijni przywódcy mają w czwartek zgodzić się na ściślejszą współpracę w dziedzinie obronności. To będzie jeden z głównych tematów dwudniowego szczytu w Brukseli. Europejscy liderzy mają także rozmawiać o kryzysie migracyjnym, Brexicie i dać zielone światło dla przedłużenia sankcji gospodarczych wobec Rosji za agresję na Ukrainie. Szczyt UE zapowiadał w PR24 korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rosja sankcje Unii Europejskiej sankcje imigranci w Europie Ukraina wojna na Ukrainie NATO Brexit Theresa May

Separatyści ostrzelali ukraiński szpital. Są ofiary

Wspierani przez Rosję separatyści ostrzelali Krasnohoriwkę w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Pociski trafiły między innymi w budynek szpitala. W wyniku ataku ranni zostali cywile. Ogółem minionej doby bojówkarze dokonali w Donbasie kilkudziesięciu ostrzałów. O sytuacji na Ukrainie mówił korespondent Polskiego Radia w Kijowie, Paweł Buszko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Władimir Putin Rosja Ukraina Donbas Paweł Buszko Francja Emmanuel Macron wojna na Ukrainie

PE: europosłowie za zniesieniem wiz dla Ukraińców

Już wkrótce Ukraińcy będą mogli podróżować do Unii bez wiz. Parlament Europejski w głosowaniu dał zielone światło w tej sprawie. Europosłowie opowiedzieli się za tym większością głosów. Władze w Kijowie mają nadzieję, że Ukraińcy skorzystają z możliwości ruchu bezwizowego już latem. Teraz decyzję musi podjąć Rada Europejska.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie ŚWIAT Ukraina Europa Unia Europejska wizy Parlament Europejski

Trzecia rocznica aneksji Krymu. "Brak zmian na lepsze"

– Jeśli mówimy o przestrzeganiu praw i wolności, wypowiedzi czy zgromadzeń, to trzeba zauważyć ścisłą kontrolę ze strony państwa – mówił w trzecią rocznicę rosyjskiej aneksji Krymu Nariman Dżelal, lider społeczności tatarskiej na Krymie. 18 marca 2014 roku mimo protestów ze strony Ukrainy i państw zachodnich, Władimir Putin podpisał traktat o przyłączaniu półwyspu do Federacji Rosyjskiej. Dwa dni wcześniej zorganizowano referendum ws. statusu Krymu. Społeczność międzynarodowa nie uznała go, bo zostało przeprowadzone w warunkach rosyjskiej interwencji wojskowej na półwyspie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Krym Tatarzy krymscy wojna na Ukrainie

Mer Lwowa dla PR24: nie prowadźmy handlu z Rosją

– Rosyjska okupacja Krymu oraz wojna w Zagłębiu Donieckim i Ługańskim to wyzwania stojące przed Ukrainą, ponieważ Rosja nie ma zamiaru zmniejszać swoich nacisków. Bardzo ważne jest stanowisko Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i innych państw, które rozumieją te zagrożenia – mówił w Polskim Radiu 24 Andrij Sadowy, mer Lwowa, szef partii Samopomoc.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Piotr Pogorzelski Rosja Donieck wojna na Ukrainie Krym