Polskie Radio
Section05
wojna polsko-bolszewicka

Polska i trzy Rosje - biała, czerwona i nieimperialna

Na takie trzy Rosje, które istniały w tym samym okresie, dzieli ten kraj prof. Andrzej Nowak. W burzliwych latach I wojny światowej, rewolucji październikowej i wojny polsko-bolszewickiej w latach 1917-1920 - jego zdaniem - białą Rosję uosabiał gen. Anton Denikin, czerwoną Włodzimierz Lenin, a nieimperialną, bez carów i komitetów rewolucyjnych, Borys Sawinkow, pisarz, polityk, legenda terroryzmu antycarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak prof. Andrzej Nowak Rosja Józef Stalin II Rzeczpospolita wojna polsko-bolszewicka HISTORIA

"Traktat Ryski - sukces, czy porażka?". Unikatowy film Muzeum Niepodległości

W setną rocznicę podpisania traktatu ryskiego Muzeum Niepodległości w Warszawie pokazało film "Traktat Ryski - sukces, czy porażka?". Na mocy traktatu, kończącego wojnę polsko-bolszewicką, zostały wyznaczone granice państwa polskiego na wschodzie oraz uregulowano kwestie odszkodowań dla Polski. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Polskie Radio wojna polsko-bolszewicka historia Polski Muzeum Niepodległości w Warszawie

"Głównym przeciwnikiem była Polska". Historyk o agresywnej polityce Rosji sowieckiej

- Hasło Lwa Trockiego "Na Zachód po trupie Polski" oddawało dosłownie cel bolszewików, Polskę należało zniszczyć, aby dojść z rewolucją do Europy. Gdyby udało się zdobyć Niemcy, to cała Europa wpadłaby w ręce bolszewików - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Bogdan Musiał, autor książki "Na Zachód po trupie Polski". 
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Rosja historia Polski wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka II RP

W Skierniewicach odsłonięto pomnik "Przed Bitwą Warszawską". Szef MKiDN: symbol solidarności międzyludzkiej

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński odsłonił w Skierniewicach pomnik "Przed Bitwą Warszawską" upamiętniający międzynarodową współpracę podczas wojny 1920 r. - To pomnik solidarności międzyludzkiej, międzynarodowej - podkreślił prof. Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka HISTORIA historia Polski

Wojna polsko-bolszewicka. "Rola Warszawy jest wybitna"

- Warszawa organizowała jako siedziba Rady Obrony Państwa przede wszystkim wielką akcję mobilizacji do armii ochotniczej kierowanej przez gen. Józefa Hallera - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Marian Marek Drozdowski z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Jak wyglądała wojna polsko-bolszewicka z warszawskiej perspektywy?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Władysław Grabski historia Polski wojna polsko-bolszewicka

Michał Andruk "Dziennik wojenny" - zapraszamy do wysłuchania słuchowiska

Bohaterem jest rotmistrz Białobłocki, wojskowy i poeta, prowadzący tytułowy "Dziennik wojenny". "Moje miejsce to siodło i sakwy. Wiatr i jazda w ulewie. Uwielbiam czuć na sobie działanie żywiołów. Ta wędrówka, ta włóczęga. Po części i przygody. Czasami łapię się  na tym, że to droga jest celem. I dobrze mi z tym" - mówi o sobie.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 słuchowisko