Polskie Radio
Section05
wojsko

W przyszłym roku powstaną kolejne trzy brygady WOT

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Początek tworzenia formacji rozpoczął się dnia 30 grudnia 2015 r. W maju pierwsi ochotnicy WOT złożyli przysięgi wojskowe. O formacji i jej rozwoju w audycji Cafe Armia mówił płk Marek Pietrzak, rzecznik dowództwa WOT.
Zobacz więcej na temat:  wojsko Wojska Obrony Terytorialnej Ministerstwo Obrony Narodowej

"Kontrakt na karabinki Grot jest historyczny"

„Za rok ruszy w Łuczniku najnowocześniejsza w Europie linia do produkcji pierwszych polskich karabinków. Z czasem to one uzbroją armię” - informuje „Rzeczpospolita”. Grot będzie pierwszym seryjnie wytwarzanym karabinkiem polskiej konstrukcji w nowożytnej historii Sił Zbrojnych RP. Wartość kontraktu to 500 milionów złotych. O karabinkach Grot mówił w audycji Świat w Powiększeniu wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk.
Zobacz więcej na temat:  armia wojsko Ministerstwo Obrony Narodowej Michał Dworczyk

"Rosyjskie gry wojenne". Ruszyły manewry Zapad-2017

– Manewry Zapad rodzą wiele wątpliwości, zaczynając od liczby żołnierzy po niejasny scenariusz – mówił w Trójce wiceszef MON Michał Dworczyk. – Z całą pewnością Rosjanie będą chcieli przećwiczyć określone elementy; odpieranie przeciwnika z Zachodu, a później przejście do kontrataku – dodał były wiceminister obrony w rządzie PO Czesław Mroczek.
Zobacz więcej na temat:  manewry Zapad 2017 POLSKA wojsko Michał Dworczyk Marcin Pośpiech Czesław Mroczek