Polskie Radio
Section05
wrzesień

Jeremi Przybora we wrześniu 1939 roku. Jego przyjaźń z Jerzym Wasowskim zaczęła się w bombardowanym budynku Polskiego Radia

Jeremi Przybora znalazł się w gronie pracowników Polskiego Radia, którzy - jako ochotnicy - kontynuowali pracę po wybuchu II wojny światowej. W budzącej grozę rzeczywistości legendarny artysta czytał podnoszące na duchu komunikaty, utrzymywał morale wśród kolegów swoim dowcipem i zawarł przyjaźń, która zaowocowała w przyszłości powstaniem najsłynniejszego polskiego kabaretu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Jeremi Przybora 1939 wrzesień II wojna światowa

PROGNOZA POGODY Dziś dużo chmur, przelotne deszcze i wietrznie. Sobota bardzo ciepła, potem oziębienie

- W piątek zachmurzenie będzie duże, ale słońce przedrze się przez chmury na północnym wschodzie kraju. Synoptycy prognozują też opady deszczu. Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie. Najcieplej na zachodzie, tam i na Wybrzeżu będzie też wietrznie – powiedział Michał Kowalczuk, synoptyk Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IMGW pogoda społeczeństwo prognoza pogody wrzesień jesień

Najcieplejszy wrzesień w historii. Do końca miesiąca temperatury powyżej 20 stopni

- Do końca września będą utrzymywać się wysokie wartości temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza. Będą małe przerywniki, jak ten weekend, gdzie akurat przeszedł front chłodny, a na południu będzie nawet dosyć intensywnie padało. Ale już od poniedziałku czeka nas powrót pogody słonecznej i do końca tego miesiąca cały czas aura będzie bardziej letnia - mówi Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Daniel Wydrych Karolina Rożej IMGW pogoda meteorologia wrzesień upały

"1 września obudziły mnie syreny". Początek II wojny światowej we wspomnieniach świadków [POSŁUCHAJ]

– O szóstej rano pierwszego września rozległ się potworny hałas. Cały dom drżał. Zerwaliśmy się. Przez okno widzieliśmy, jak od strony Krosna szły dymy – opowiadał w archiwalnym radiowym nagraniu grafik i malarz Franciszek Starowieyski. Takich osobistych wspomnień o okolicznościach wybuchu II wojny światowej zachowało się w Polskim Radiu znacznie więcej.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa wrzesień 1939 wspomnienie Niemcy Warszawa

Unikatowa kolekcja płyt Polskiego Radia z 1939 roku. "Pokazują grozę września"

Polskie Radio w sposób szczególny upamiętnia tragiczne wydarzenia września 1939 roku. Pięciopłytowy albumu "Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku" jest bezcennym zapisem tragicznych wydarzeń początku II wojny światowej. Wydawnictwo zawiera dźwięki dokumentujące obronę stolicy, a także wystąpienia prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, ministra spraw zagranicznych Józefa Becka czy szefa Biura Propagandy Sztabu Generalnego Naczelnego Wodza płk. dypl. Romana Umiastowskiego.
Zobacz więcej na temat:  wrzesień II wojna światowa Polskie Radio Agnieszka Kamińska media W POLSKIM RADIU

Ludwik Kmicic-Skrzyński zostanie pochowany w Białymstoku

26 sierpnia 2023 w Białymstoku odbędą się uroczystości związane ze sprowadzeniem z Wielkiej Brytanii do Polski doczesnych szczątków generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego. Generał, żołnierz Legionów Polskich, jeden z "Siódemki Beliny" - pierwszego oddziału polskiej kawalerii w Wielkiej Wojnie, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i dowódca Podlaskiej Brygady Kawalerii w wojnie 1939 roku spocznie w ojczystej ziemi dokładnie w 130. rocznicę swoich urodzin. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Ludwik Kmicic-Skrzyński Białystok II Rzeczpospolita Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa wrzesień 1939

Zmarł płk Kazimierz Klimczak, najstarszy żołnierz i powstaniec warszawski [POSŁUCHAJ JEGO WSPOMNIEŃ]

W Wojsku Polskim służył od 1936 roku. Kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie, miał 30 lat. – Przyszła łączniczka, Rysia, mówi, że mam wrócić się na Ochotę, bo tam brakuje dowódcy – wspominał w 2018 roku w Polskim Radiu. Płk Kazimierz Klimczak ps. "Szron" zmarł 14 lipca br. w wieku 109 lat.   
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Warszawa II wojna światowa Niemcy wspomnienie wrzesień

Antoni Szylling – najwybitniejszy polski dowódca wojny 1939 roku

- Potrafił zawsze w odpowiedni sposób zareagować. Potrafił korygować błędy swoich podwładnych. Zorganizowany przez niego marsz odwrotowy Armii "Kraków" był długi, prowadzony pod naciskiem nieprzyjaciela, a jednak taki, który nie doprowadził do rozbicia tej armii – stale otaczanej i osaczanej przez wojska pancerne nieprzyjaciela – wskazywał prof. Janusz Odziemkowski na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa wrzesień kampania wrześniowa Wojsko Polskie Tomaszów Lubelski Śląsk Janusz Odziemkowski Paweł Wieczorkiewicz

Pobiegnij i uczcij bohaterów. "Kryptonim Szare Szeregi" po raz drugi

Bieg to doskonała okazja, aby uczcić bohaterów. – Polska to jeden z niewielu krajów na świecie dotkniętych tak strasznymi wydarzeniami. Warto na chwilę się zatrzymać i wspomnieć tych młodych ludzi. Często rówieśników współczesnych siedemnastolatków, którzy są wolni i mogą robić różne rzeczy – mówi Zbigniew Rowiński z Grupy Edukacyjno-Historycznej "Szare Szeregi".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Łoniewski bieganie aktywność fizyczna Trójka Igor Błachut Szare Szeregi STYL ŻYCIA wrzesień

O teatrze w którym główną rolę grają lalki

Spektakle lalkowe to takie, w których występują lalki poruszane przez aktorów. Taki aktor może być zarówno ukryty, jak i widoczny na scenie, traktując lalkę jako scenicznego partnera. Aktor, który porusza lalką, a więc ożywia ją na scenie nazywany jest lalkarzem bądź animatorem. Właśnie do teatru lalek wybrał się ostatnio smok Adaś, prowadzący Poranek w PRD. O swoich przeżyciach postanowił opowiedzieć w audycji. 
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci lalka pacynki radio dla dzieci radio dla rodziców Poranek Polskiego Radia Dzieciom aktor wrzesień