Polskie Radio
Section05
wybory w Niemczech

Po wyborach w Niemczech. "Celem AfD nie jest Polska"

- AfD nie jest zagrożeniem dla Polski, ponieważ jej celem są nie tylko migranci czy uciekinierzy, ale wpływ i rola islamu w Europie. To element, który spaja AfD  i przyczyna, dla której osiągnęła sukces w wyborach – powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. stosunków polsko-niemieckich prof. Bogdan Musiał. Odniósł się w ten sposób do możliwych relacji Polska – Niemcy po wyborach parlamentarnych w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 AfD wybory w Niemczech SPD CDU Angela Merkel

Nowy niemiecki rząd będzie bardziej sceptyczny wobec Rosji?

- Jeżeli powstanie rząd CDU/CSU z Zielonymi i z FDP na pewno nie będzie to rząd prorosyjski. To spekulacje, ale uważam, że w tej sytuacji będzie to rząd proeuropejski – powiedział w audycji Spojrzenie na Wschód dr Cornelius Ochmann z Forum Współpracy Polsko-Niemieckiej. O możliwych relacjach na linii Niemcy-Rosja po wyborach parlamentarnych w Niemczech, mówił także dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych PAN.  
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Angela Merkel wybory w Niemczech

Nieoczekiwane skutki sukcesu wyborczego. Rozłam w AfD

Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała podczas niedzielnych wyborów 13,3 proc. głosów poparcia i będzie trzecią siłą w Bundestagu. Po ogłoszeniu wyników głosowania przewodnicząca partii Frauke Petry ogłosiła, że nie zamierza należeć do klubu poselskiego AfD w Bundestagu. O sytuacji na niemieckiej scenie politycznej po wyborach mówił w Polskim Radiu 24 europeista Tomasz Krawczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory w Niemczech AfD Niemcy

"Czeka nas długotrwały kryzys w Niemczech"

W niedzielę Niemcy głosowali w wyborach do Bundestagu. 33 proc. głosów uzyskał blok partii chadeckich CDU/CSU. Drugie miejsce zajęła SPD z wynikiem 20,5 proc., a trzecią siła została antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD). – To dla nas korzystna sytuacja, ponieważ wejście AfD do parlamentu będzie władze republiki niemieckiej osłabiało – mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory w Niemczech Niemcy Angela Merkel Jerzy Targalski AfD CDU SPD

Dziś pierwsze posiedzenia nowych frakcji w Bundestagu

Dziś w Bundestagu po raz pierwszy spotkają się frakcje parlamentarne i przeprowadzą wybory przewodniczących. Pierwsze rozmowy wewnątrz poszczególnych frakcji będą dotyczyć możliwości utworzenia koalicji. Niemieckie media z niecierpliwością oczekują na posiedzenie eurosceptycznej AfD, której grozi poważny rozłam. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy wybory w Niemczech Wybory w Europie Angela Merkel koalicja Martin Schulz

"W społeczeństwie niemieckim dochodzi do pewnej polaryzacji"

- Wynik AFD w wyborach do Bundestagu pokazuje, że niewątpliwie coś się zaczyna dziać i dochodzi do pewnej polaryzacji w społeczeństwie niemieckim. Co ciekawe, najwięcej zyskało AFD, ale zyskał także lewicowy Die Linke i Zieloni – powiedział w audycji W Gruncie Rzeczy filozof, kulturoznawca dr hab. Bartosz Jastrzębski. O wynikach wyborów w Niemczech mówił także historyk Marcin Bąk z Telewizji Republika.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy wybory w Niemczech

Wyniki wyborów w Niemczech. Ekspert: cios dla SPD

Koalicja CDU/CSU wygrała wybory parlamentarne w Niemczech. Drugie miejsce zajęła dotychczas współrządząca SPD, choć socjaldemokraci osiągnęli najgorszy wynik w swojej powojennej historii. W Polskim Radiu 24 komentarz politologów – dra Spasimira Domaradzkiego z Uczelni Łazarskiego i prof. Kazimierza Kika z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Martin Schulz wybory w Niemczech Kazimierz Kik SPD Angela Merkel CDU AfD