Polskie Radio
Section05
wynalazek

Uczynić świat lepszym. Jak pasja młodych polskich naukowców zmienia świat [POSŁUCHAJ]

Mają średnio po 30 lat. Pieniądze nie są dla nich celem ani motywacją. Co ich napędza? Praca naukowa. Mowa o piętnastoosobowym zespole inżynierów z Politechniki Warszawskiej, dla których najważniejsza jest praca naukowa i ich wynalazki, łączące medycynę z techniką. Ich największym osiągnięciem jest inteligentny opatrunek SmartHEAL, za który otrzymali prestiżową nagrodę Fundacji Jamesa Dysona. – Chodzi o to, żeby świat z dnia na dzień stawał się lepszy – mówi jeden z naukowców o swojej pracy. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Adam Bogoryja-Zakrzewski pr poleca Trójka wynalazek zdrowie

Jan Szczepanik i inni. Powstanie Muzeum Zapomnianych Wynalazców

- Jeżeli zliczyłoby się wszystkie kraje, to Jan Szczepanik jest autorem nawet 70-80 patentów. Już dawno temu skradł moje serce, ale krakowska dusza nie pozwala mi nie wspomnieć o innym naszym zapomnianym wynalazcy - Sędziwoju. Był to jeden z prekursorów chemii. Najprawdopodobniej był odkrywcą tlenu, chociaż zapisał to takim szyfrem, że dopiero kolejni naukowcy musieli to rozszyfrowywać - mówiła w Dwójce dr Monika Koperska, inicjatorka Wirtualnego Muzeum Zapomnianych Wynalazców.
Zobacz więcej na temat:  wynalazek wynalazcy Jakub Jamrozek Dwójka muzeum Uniwersytet Jagielloński geniusz

Długa historia sznurków. Jakie materiały były wykorzystywane do ich tworzenia?

Sznurek to z pewnością jeden z pierwszych wynalazków w historii ludzkości. Skręcany był z surowców organicznych, a te ulegają biodegradacji. Nie możemy zatem powiedzieć, kiedy "wymyślono" sznurek. O tym jednak, że był stosowany w bardzo zamierzchłej przeszłości, świadczą dowody pośrednie - tzn. otwory wiercone w kościach, muszlach i różnego rodzaju koralikach. Jeśli bowiem ktoś robił dziurkę, to z intencją, by później przez ten otwór "coś" przewlec.
Zobacz więcej na temat:  wynalazek Katarzyna Kobylecka NAUKA archeologia

Grafenowe kropki kwantowe przyszłością fotowoltaiki? Polscy naukowcy tak uważają

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowali innowacyjną metodę produkcji paneli fotowoltaicznych. Ich zdaniem przyszłość leży w wykorzystaniu grafenowych kropek kwantowych, które są wytwarzane z bioodpadów. To rewolucyjna metoda, bo pozwoli na znaczne zmniejszenie ilości odpadów, a także wyeliminowanie zagrożeń związanych z pozyskiwaniem krzemu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA fotowoltaika panele słoneczne solary wynalazek grafen Witold Lazar Trójka

"Stefan Kudelski – genialny polski wynalazca". Reportaż Anny Juśkiewicz [POSŁUCHAJ]

Stefan Kudelski to kultowa postać dla ludzi radia i tych, którzy pracują z dźwiękiem. Jego wynalazkiem posługiwali się reporterzy z całego świata. Polski konstruktor ustanowił nową jakość dźwięku, nie tylko w radiu, ale także w produkcji filmowej. 26 stycznia minęła dziesiąta rocznica jego śmieci. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce reportaż radio wynalazek Stefan Kudelski pr poleca