Polskie Radio
Section05
wystawa

"Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych" - to "dynamiczna wystawa”

Na Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać niezwykłą wystawę "Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych". - Zebrane na niej prace wielkiego malarza pochodzą głównie ze zbiorów prywatnych - mówi dr Mariusz Klarecki, kurator wystawy. - Wystawa jest dynamiczna, bo cały czas napływają nowe obrazy i rysunki.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo wystawa malarstwo Jan Matejko Muzeum Narodowe w Warszawie

Międzynarodowy Dzień Teatru: orędzia Jona Fosse i Jakuba Skrzywanka, wystawa pamięci Jerzego Treli

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzimy 27 marca. Tę datę wybrano dla uczczenia dnia inauguracji festiwalu Teatr Narodów, który odbył się w 1957 roku w Paryżu. Był pierwszym festiwalem, który połączył teatry z obu stron żelaznej kurtyny. Niósł zarazem nadzieję na przekroczenie podziałów i pojednanie poprzez sztukę.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Międzynarodowy Dzień Teatru Jon Fosse Jakub Skrzywanek Jerzy Trela Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Warszawa wystawa Monika Strzępka Tomasz Miara Trójka

Świąteczne wydanie "Spaceru z kulturą"

W wielkanocną niedzielę (31.03) zapraszamy na świąteczne wydanie audycji "Spacer z kulturą". W Programie 1 Polskiego Radia pojawi się m.in. Robert Piaskowski - dyrektor Narodowego Centrum Kultury, który podzieli się ze słuchaczami swoimi zamierzeniami oraz przedstawi koncepcję rozwoju instytucji. Gościem audycji będzie także Katarzyna Haber - kuratorka nowej wystawy w galerii Kordegarda, którą oglądać można od 11 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Agnieszka Kunikowska Paweł Lekki Kordegarda Misteria Paschalia wystawa Robert Piaskowski

"Impresje. Młodzi o sztuce dawnej”. Muzeum Narodowe we Wrocławiu dało wolną rękę młodym ludziom

"Impresje. Młodzi o sztuce dawnej" to pierwsza wystawa przygotowana przez młodych wrocławian w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. - Chcieliśmy uzyskać odpowiedź na pytania, co myślą, czują, o czym marzą współcześni młodzi ludzie. Szczególnie w odniesieniu do sztuki dawnej - mówi Grzegorz Wojturski, kurator wystawy. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo Muzeum Narodowe we Wrocławiu młodzież wystawa malarstwo

Joanna Mytkowska o Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: to budynek, który zmieni tę część miasta

- Mam nadzieję, że budynek MSN powoli, ale stabilnie wrośnie w tkankę miasta. Jest otwarty, bo jego dwa wejścia główne to jest tak naprawdę taki pasaż, którym można skrócić drogę z Marszałkowskiej na plac Defilad w kierunku Pałacu Kultury - mówiła w Dwójce Joanna Mytkowska - dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Otwarcie stałej siedziby zaplanowano na 25 października.
Zobacz więcej na temat:  Aldona Łaniewska-Wołłk Muzeum Sztuki Nowoczesnej Dwójka Joanna Mytkowska wystawa Warszawa architektura sztuka współczesna Studio Eksperymentalne Polskiego Radia MSN

Śmieszne lata przełomu, czyli wystawa "Wolne żarty. Humor lat 90." w Muzeum Karykatury

"Wolne żarty. Humor lat 90." – tak nazywa się wystawa, którą już od piątku, 22 marca, będzie można oglądać w warszawskim Muzeum Karykatury. To pokazana z, a jakże, humorem historia czasów przemiany, kiedy Polska z przytupem wkraczała w nową rzeczywistość. To także na poły sentymentalna wycieczka w przeszłość, ale także prezentacja "artefaktów" kompletnie nieznanych dzisiejszym nastolatkom.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa humor satyra Muzeum Karykatury w Warszawie PRL Tomasz Miara Olga Drenda Trójka

Światowy street art w przestrzeni miejskiej Katowic. Wystawa dzieł najważniejszych artystów

W przestrzeni miejskiej Katowic pojawiły się repliki prac znanych artystów street artu. To początek projektu "W ramach miasta: Urban Art", którego kulminacją będzie tymczasowa wystawa z pracami najwybitniejszych twórców tego nurtu: Roya Lichtensteina, Banksy’ego, Obeya, Roberta Indiany, Stika, Davida LaChapelle'a, Andy’ego Warhola, Kawsa czy Damiena Hirsta.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA street art SZTUKA sztuka uliczna Katowice Banksy Andy Warhol Tomasz Miara Trójka wystawa

"Wawel Wyspiańskiego" - jubileuszowa wystawa w Krakowie. "To miała być ostoja polskości"

- Wyspiański mocno wierzył w odzyskanie niepodległości przez Polskę, zadawał pytanie, jak wówczas ma wyglądać Wawel. Wyspiański i Ekielski uważali, że Wawel powinien być centrum naszego kraju, a w XIX wieku to miejsce odgrywało szczególną rolę, miało być ostoją polskości. Projekt Akropolis był kontynuacją tej idei, to miało być centrum myśli naukowej, politycznej i artystycznej odrodzonej Polski - mówiła w Dwójce Agnieszka Janczyk, kuratorka wystawy "Wawel Wyspiańskiego".
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Wyspiański Monika Zając Dwójka Wawel KULTURA Władysław Ekielski architektura wystawa Kraków

Pierwsza edycja maltańskiego biennale: ciekawie, ambitnie, udanie. Z podwójną polską obsadą

Na Malcie ruszył międzynarodowy przegląd sztuki współczesnej – maltabiennale.art. W pierwszej edycji tego wydarzenia, które ma szansę stać się jednym z ważniejszych w tym roku, uczestniczy 80 artystów z 23 krajów. Jest także ponad 20 pawilonów tematycznych i narodowych, w tym polski, usytuowanych w najważniejszych zabytkach Malty. Impreza potrwa do końca maja.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA wystawa biennale na Malcie Omenaa Mensah rzeźba malarstwo Tomasz Miara Trójka

"Sielanka. Co artyści uprawiają?". Kuratorka wystawy: oni dostrzegają różne zagrożenia jako pierwsi

- W tekście kuratorskim są zawarte ważne pytania, a nasi widzowie powinni sobie na nie odpowiedzieć. Artyści przedstawiają swój punkt widzenia. Słowo "sielanka" w tytule wystawy daje do myślenia, nie jest ono współcześnie szczególnie często używane. Słysząc je, nie mamy pewności, czy to ironia, a może faktycznie mamy do czynienia z prawdziwie przyjemną sytuacją - mówiła w Dwójce Magda Milewska, kuratorka ekspozycji "Sielanka. Co artyści uprawiają?".
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek wystawa dzieła sztuki Łódź rośliny środowisko naturalne Dwójka ekologia ochrona środowiska śmieci

Fotografia, czyli wakacyjne zajęcia dodatkowe żony "Kuriera z Warszawy"

"Greta. Zajęcia dodatkowe" to wystawa fotografii Jadwigi Nowak-Jeziorańskiej w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Składa się na nią wybór zdjęć, ale także archiwaliów, rodzinnych pamiątek i dokumentów związanych z Jadwigą Nowak-Jeziorańską, żoną "Kuriera z Warszawy", Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Wykonane przez nią fotografie powstawały na przestrzeni ponad 20 lat na czterech kontynentach.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA fotografia wystawa Muzeum Pana Tadeusza Wrocław Jan Nowak-Jeziorański Jadwiga nowak-jeziorańska Ossolineum Justyna Grabarz Trójka