Polskie Radio
Section05
wywózka

Losy Polaków deportowanych w głąb ZSRR [POSŁUCHAJ]

10 lutego 1940 roku Sowieci rozpoczęli wywózkę obywateli II Rzeczypospolitej mieszkających na Kresach Wschodnich. Jak obliczają historycy Instytutu Pamięci Narodowej w latach 1940–1941, w trakcie czterech fal deportacji, wywieziono w głąb Rosji około 800 tysięcy osób. Część z nich zmarła z głodu, wycieńczenia i z powodu chorób, inni, tułając się po świecie, nigdy już nie wrócili do Polski. Reportaż Macieja Jastrzębskiego opowiada o losach Marii Kleczewskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Jastrzębski deportacje II wojna światowa Lwów Syberia wywózka sowieckie obozy pracy Kresy ZSRR NKWD reportaż Trójka społeczeństwo

"Dzieci Syberii": dramatyczna historia najmłodszych zesłańców

10 lutego 1940 roku, wraz z pierwszą deportacją na wschód Polaków z Kresów Wschodnich, rozpoczęła się także gehenna najmłodszych obywateli Rzeczpospolitej. Kilkuletnie dzieci trafiały na Syberię, w miejsce, które od wieków było symbolem katorgi, męczeństwa i śmierci dla Polaków. Temu poświęcony jest cykl sześciu kilkunastominutowych filmów pt. "Dzieci Syberii".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA historia Polski Kresy FILM serial wywózka Syberia NKWD sowieckie obozy pracy Piotr Łodej Trójka

Maciej Wyrwa: pierwsza deportacja na Sybir miała charakter punktowy

- Deportowano osadników wojskowych, kolonistów z Polski, a także pewną liczbę innych grup, zwłaszcza pracowników służby leśnej. To właśnie te grupy mogły stanowić realne zagrożenie dla nowego systemu. Nie wywożono samych mężczyzn, tylko całe rodziny stosując odpowiedzialność zbiorową - mówił w Dwójce historyk.
Zobacz więcej na temat:  deportacje wywózka Krzysztof Jasiewicz Wacław Holewiński Dwójka HISTORIA

Polacy na Syberii. "Sowieci mówili, że Polski nie będzie"

– Sowieci twierdzili, że Polski nie będzie i nie będziemy mieli gdzie i po co wracać. Na pozostanie dały namówić się jednostki – powiedział w audycji "Syberyjska Golgota" Wacław Mandryk, członek Związku Sybiraków. W Polskim Radiu 24 kolejna odsłona wspomnień osób, które były świadkami wywózek naszych rodaków na Syberię.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syberia deportacje Związek Sowiecki sowieckie obozy pracy ludzie II wojna światowa ZSRR wywózka historia Polski

Ks. Isakowicz-Zaleski: Polacy byli problemem dla Sowietów

W dniu wydarzenia, które w polskiej świadomości społecznej utrwaliło się jako "Syberyjska Golgota", w Polskim Radiu 24 premierowa odsłona nowego cyklu dokumentalnego poświęconego osobom, które nie z własnej woli w latach 40. zostały zesłane na daleki Sybir. – Rosjanie wykorzystywali te tereny, by pozbywać się niewygodnej ludności – powiedział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który był pierwszym gościem audycji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syberia historia Polski HISTORIA ZSRR deportacje wywózka deportacja II wojna światowa fakty opinie ciekawostki

Pierwsza polska Wielkanoc repatriantów ze Wschodu

W Domu Polonii w Pułtusku 45 polskich rodzin m.in. z Kazachstanu świętowało swoją pierwszą Wielkanoc w Ojczyznie. Zoorganizowano dla nich regionalny jarmark, na stołach zagościły tradycyjne świąteczne potrawy, a na krużganku pułtuskiego zamku odbyły się warsztaty z pradawnej sztuki zdobienia jajek - kurpiowskiej wyklejanki. Wszystkiemu przyglądali się reporterzy portalu PolskieRadio.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polacy za granicą wywózka repatriacje

Szczęśliwe życie według Anny Branickiej-Wolskiej

- Ojciec nam zawsze powtarzał: na razie wszystko jest dobrze, jesteście zamożne, możecie się uczyć, macie otwarte drzwi przed sobą, ale nigdy nie jest człowiek pewien, jak długo co potrwa. Musicie być przygotowane na najgorsze, musicie umieć wszystko – wspomina dorastająca w pałacu w Wilanowie rozmówczyni Małgorzaty Raduchy.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Małgorzata Raducha Wilanów wywózka Anna Branicka-Wolska