Polskie Radio
Section05
zabytki

Co dalej z Rotundą? [WIDEO]

Decyzja już zapadła. Rotunda PKO - charakterystyczny okrągły budynek stojący w centrum Warszawy od ponad pół wieku - zostanie zdemontowana. Nowy obiekt, który powstanie w jej miejscu, ma zachować podobny kształt i jak najwięcej elementów oryginalnej konstrukcji. Dlaczego mimo nowatorskiej architektury Rotunda nie została wpisana na listę zabytków? Jakie wyniki przedstawiły ekspertyzy i co już niedługo pojawi się w centrum stolicy?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa architektura miasto historia warszawy zabytki budowa

Kraków: zabytkowa kamienica od 7 lat zasłonięta reklamą

Jedna z najpiękniejszych kamienic Krakowa zamieniona w baner reklamowy - wszystko przez przedłużający się w nieskończoność remont. Mowa o kamienicy Ekielskiego, na rogu ulic Piłsudskiego i alei Krasińskiego. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości - to kolejny przypadek, gdy reklamodawcy przechytrzają prawo. Czy da się temu zaradzić? Sprawą zajął się w magazynie Tym Żyje Kraj Karol Surówka.
Zobacz więcej na temat:  Kraków zabytki reklama

„Nakłady na ochronę zabytków są zdecydowanie za małe”

Dziś Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Na 2018 rok przygotowywana jest nowa ustawa o ochronie zabytków. – Trzeba uświadamiać dzieci w szkołach i egzekwować prawo, a przede wszystkim finansować, by coś z tego było - tak o ochronienie dziedzictwa mówił w Polskim Radiu 24 Marek Gierlach, archeolog i historyk sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zabytki archeologia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego finanse