Polskie Radio
Section05
zus składki

Czy niższy ZUS przez rok dłużej pomoże nowym firmom?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej proponuje wydłużenie o rok niższej składki ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Dziś preferencyjne składki na ubezpieczenia społeczne obowiązują przez dwa lata. Potem trzeba opłacać normalną stawkę, co zdaniem resortu powoduje, że co czwarta firma jest zamykana.
Zobacz więcej na temat:  zus składki Ministerstwo Rodziny przedsiębiorca przedsiębiorstwo

ZUS jest gotowy do obsługi 330 tys. nowych emerytów

1 października około 330 tysięcy Polek i Polaków będzie mogło skorzystać z obniżonego wieku emerytalnego i przejść na emeryturę po skończeniu 60 lat przez kobiety i 65 przez mężczyzn. Z badań wynika, że spora grupa może z tego prawa skorzystać. ZUS przygotowuje się do tej sytuacji.
Zobacz więcej na temat:  Dominik Olędzki Elżbieta Szczerbak Sylwia Zadrożna ZUS zus składki emerytura wiek emerytalny w Polsce pracodawcy pracownicy

Obniżenie składki ZUS dla mikrofirm. Opinie ekspertów

Ministerstwo Rozwoju planuje obniżenie składek ZUS i na Fundusz Pracy dla najmniejszych firm. Miałyby być one niższe dla tych przedsiębiorców, których miesięczny przychód nie przekracza 5 tys. złotych. O projekcie w audycji Kapitał i Praca mówili Bogna Nowak-Turowiecka (Związek Rzemiosła Polskiego) i Łukasz Kozłowski (Pracodawcy RP).
Zobacz więcej na temat:  pieniądze ZUS zus składki firma Ministerstwo Rozwoju fundusz pracy mikroprzedsiębiorstwo emerytura

"Każdy kto jest na siłach może pracę kontynuować"

Trwa kampania społeczno-informacyjna „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”. W jej ramach resort rodziny pracy i polityki społecznej będzie prezentował zmiany zasad przechodzenia na emeryturę. Ma to związek z ustawą obniżającą wiek emerytalny, która wejdzie w życie od października. O obniżeniu wieku emerytalnego mówił w Polskim Radiu 24 Franciszek Kopeć, członek komisji krajowej NSZZ „Solidarność”.
Zobacz więcej na temat:  emerytura zus składki ZUS