Poznaj E.T., smoki i młodych europejskich reżyserów

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2022 14:50
Grudzień to miesiąc magii, chętnie w tym czasie wracamy do okresu dzieciństwa, bajek i obrazów, które wtedy oglądaliśmy. Ten sentymentalny czas możemy sobie osłodzić historią "Jak E.T. podbił kina i serca", albo serialem o smokach. 
Od czasu do czasu warto zrelaksować się przed ekranem
Od czasu do czasu warto zrelaksować się przed ekranemFoto: shutterstock.com/Kaspars Grinvalds

E.T. to postać, którą wielu z nas poznało, gdy było dzieckiem. Ten stwór z kosmosu ma już 40 lat, a do dziś wzrusza i cieszy widzów. Dzięki obrazowi "Jak E.T. podbił kina i serca" możemy sprawdzić na czym polega jego fenomen. Warto zaserwować sobie seans łączony, zacząć od filmu "E.T." a potem poznać kulisy jego powstania. 

- "E.T" był zawsze dla mnie ciepłym i rodzinnym filmem - mówi Berenika Wyrzykowska-Nowi, redaktorka naczelna Arte.tv w Polsce. - Film powstał w 1982 roku. Oczywiście wtedy możliwości animacji były trochę skromniejsze - dodaje. 

"Jak E.T. podbił kina i serca" to godzinna opowieść o tym, jak Steven Spielberg stworzył to najbardziej osobiste dzieło w swoim dorobku. - To wzruszająca historia przyjaźni między kosmitą, a 10-letnim bardzo samotnym chłopcem Eliotem - przypomina gość Marty Hoppe. - Steven Spielberg powiedział, że to obraz, który zrodził się z samotności i wołania do gwiazd o przyjaciela. Reakcja widowni na premierę "E.T." przeszła najśmielsze oczekiwania reżysera. W Cannes owacje trwały 50 minut - dodaje. 

Dokument, który możemy oglądać za darmo na arte.tv to wzruszająca i intymna opowieść, z autobiograficznymi wątkami. - Warto dowiedzieć się, jaka historia stoi za tym filmem, który wciąż przemawia do wyobraźni widzów - poleca gość Czwórki. 


Posłuchaj
14:26 czwórka święta z czwórką 26.12.2022 filmy.mp3 O wyjątkowych filmowych propozycjach opowiada Berenika Wyrzykowska-Nowi z arte.tv (Święta z Czwórką/Czwórka)

 

A może "Smoki"?

Kolejną niezwykle ciekawą propozycją platformy arte.tv jest seria czterech godzinnych opowieści o smokach. 

"Smoki" to historia smoków w kulturze. Zaczynamy od średniowiecza, ale przechodzimy też przez smoki Tolkiena. Towarzyszy nam tutaj John Howe, gwiazda międzynarodowego środowiska fantasy, która opracowała graficzne kinowe wersje "Władcy Pierścieni" i "Hobbita", a przede wszystkim nadała kształt tolkienowskiemu smokowi o imieniu Smaug - zdradza Berenika Wyrzykowska-Nowi. - Filmy opowiadają o tym skąd się wzięły smoki, jakie miały znaczenie, jak postrzegano je w różnych czasach i różnych kulturach. 

Festiwal młodych

Jednak, gdyby ktoś miał ochotę na mniej bajkowe i mityczne opowieści to warto skorzystać z oferty Festiwalu Arte Kino, który trwa do 31 grudnia. - To już 7. edycja naszego wydarzenia. Prezentujemy 12 filmów młodych europejskich reżyserów - mówi gość Czwórki. - Oddajemy im głos. Są to filmy, które bywały już doceniane na międzynarodowych festiwalach, w większości są to fabuły, ale i dwa dokumenty - dodaje.

Festiwalu Arte Kino jest międzynarodową opowieścią młodych o tym, co dzieje się wokół nich, w Europie, w rodzinach, jest ich spojrzeniem na obecne problemy. - Większość prezentowanych u nas filmów to debiuty pełnometrażowe - zaznacza Berenika Wyrzykowska-Nowi. - Warto zwrócić uwagę na serbski film "Bohaterowie klasy pracującej" - to historia robotników budowlanych, zatrudnionych nielegalnie na fikcyjnych budowach, którzy starają się walczyć o swoje prawa. Hiszpański obraz "Planeta" to wyjątkowy rodzinny obraz, w role głównych bohaterek - matki i córki - wciela się reżyserka i jej mama - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Święta z Czwórką

Prowadzi:  Marta Hoppe

Gość: Berenika Wyrzykowska-Nowi (redaktorka naczelna Arte.tv w Polsce)

Data emisji: 26.12.2022

Godzina emisji: 12.15

pj

Czytaj także

Azja, origami, "Parasite" i czerwony dywan, czyli Festiwal Pięciu Smaków

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 13:29
25 listopada ruszy internetowa odsłona festiwalu. Tym razem, zgodnie z dalekowschodnim kalendarzem lunarnym, patronuje jej Metalowy Szczur. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Avatar 2" - wizualne widowisko. Krytyk: czy można było napisać lepszy scenariusz?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 11:22
Film Jamesa Camerona "Avatar: The Way of Water", czyli "Avatar: Istota wody" to kinowy hit, ponad godzina wspaniałych efektów specjalnych i przepięknego świata. Jednak, jak tłumaczył krytyk filmowy Łykasz Muszyński, to "tylko takie kosmiczne National Geographic". - Na dodatek twórcy zapowiedzieli już kolejne części i powroty do świata Pandory - mówił gość Czwórki.
rozwiń zwiń