Lider Jafia Namuel: Muzykę Marleya poznałem dzięki fryzjerowi

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 14:00
- Nie znam innej gwiazdy, która nie przestała mówić prawdy - mówi o Marleyu Dawid Portasz, jeden z najważniejszych twórców polskiej sceny reggae. Jego grupa Jafia Namuel wydała koncertową płytę poświęconą pamięci jamajskiego wizjonera.
Audio

Płyta "One Love Train" pojawiło się na rynku 6 lutego, czyli w rocznicę urodzin Boba Marleya. To nowy materiał Jafia Namuel zarejestrowany na żywo podczas koncertu w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, który odbył się dokładnie rok temu.

- Brzmienie muzyki Marleya oraz jej przesłanie odmieniło moje życie - mówi Makenowi Dawid Portasz. - Poznałem ją, gdy miałem dwanaście lat w domu moich dziadków. Zaprzyjaźniony fryzjer przyniósł analogową płytę, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie, choć nie miałem zielonego pojęcia, co to jest. Może jakaś nowa forma gospel, którego mnóstwo wówczas słuchałem?

Lider Jafia Namuel ma również kontrowersyjną teorię na temat śmierci swojego idola: - Polecam wszystkim książkę "The Covert Work Against Rock" Alexa Constantine'a. Okazuje się, że mity na temat śmierci wielu wybitnych i wpływowych społecznie muzyków nie są prawdziwe. Zdaniem autora książki za odejściem wielu z nich, nie wyłączając Marleya, stoi CIA.

Przypomnijmy, że w 2008 roku Dawid Portasz jako pierwszy Polak nagrał płytę na Jamajce, w studio Tuff Gong, które założył Bob Marley i w którym realizował swoje płyty. W sesjach zespołu Rastasize do albumu "Day by Day" Portaszowi pomagali muzycy, którzy występowali niegdyś z samym Marleyem.

W specjalnym wydaniu audycji "Jak Maken zasiał: zabrzmiały nowe nagrania Jafia Namuel, Boba Marleya, członków jego rodziny oraz coverujących i remiksujących go artystów. Więcej makenowskiej historiografii w nagraniu czwórkowej rozmowy z artystą.

Czytaj także

Niełatwe życie żony Marleya

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2011 09:58
Tłumacz wspomnień Rity Marley opowiada o szczegółach jedynego małżeństwa króla muzyki reggae.
rozwiń zwiń
Czytaj także

30 lat bez króla reggae. Rocznica śmierci Boba Marleya

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2011 10:15
To on wraz ze swoim zespołem The Wailers rozpropagował na całym świecie muzykę reggae. Był autorem takich przebojów jak "Exodus", "I shot the Sheriff" czy "Revolution".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stephen Marley: Nie mam żalu do ojca

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 08:02
W rozmowie z DJ Makenem w Czwórce muzykujący syn Boba Marleya, podzielił się swoimi przemyśleniami na temat osobistej relacji z królem reggae.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za co Tomasz Stańko kocha Boba Marleya?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2011 14:00
- Za matematyczną precyzję rytmiczną - wyjaśnia wybitny polski jazzman w trójkowej "Liście osobistej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najnowsza płyta Jafia Namuel już w lutym

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 18:24
Płyta jest zapisem koncertu w radiowej Trójce w Studio im. Agnieszki Osieckiej. Był to specjalny, okolicznościowy występ zorganizowany w związku z 30 rocznicą śmierci króla muzyki reggae.
rozwiń zwiń