Euro Vibe w Czwórce. Kogo wybieramy do PE i kto może kandydować?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2024 17:40
Euro Vibe to cykl, w którym opowiadamy o wyborach do Parlamentu Europejskiego. W tym roku odbędą się one 9 czerwca. Wybierzemy w nich 53 posłanek i posłów.
Jędrzej Rosiewicz i Weronika Puszkar opowiadają o wyborach do Parlamentu Europejskiego w cyklu Euro Vibe.
Jędrzej Rosiewicz i Weronika Puszkar opowiadają o wyborach do Parlamentu Europejskiego w cyklu Euro Vibe.Foto: Martyna Ogonek/Czwórka
 • 9 czerwca odbędą wybory do Parlamentu Europejskiego.
 • Parlament Europejski w tej kadencji będzie liczył 720 członków. Obywatele Polski wybiorą 53 posłów.
 • Nasz kraj jest w Unii Europejskiej już 20 lat. Są zatem Polacy, którzy świata bez UE nie znają. 
 • O tym, dlaczego ważny jest udział w wyborach do europarlamentu, mówimy w cyklu Euro Vibe.
 • W tej odsłonie tłumaczymy, na kogo głosujemy i kto może kandydować do PE.

Jak działa Parlament Europejski?

Parlament Europejski jest jedną z siedmiu instytucji Unii Europejskiej. Jego liczebność nie jest z góry określona, maksymalnie może mieć 750 osób, a zmienia się wraz z przyjmowaniem do unijnych struktur nowych państw - zwiększa się, lub zmniejsza, gdy ktoś Unię opuszcza (Brexit).

- To jedyne na świecie ponadnarodowe zgromadzenie, którego członków wybiera się w wyborach bezpośrednich. 373 mln osób jest uprawnionych do głosowania w całej Europie - mówi autor cyklu Euro Vibe Jędrzej Rosiewicz. We wrześniu 2023 roku podjęto decyzję o kształcie europarlamentu na następną kadencję - kraje Unii wybiorą 720 posłów, 53 z nich wybiorą obywatele Polski.

Głosujemy na osobę, nie na partię

- W Polsce mamy 1020 kandydatów, co oznacza, że o jeden mandat będzie ubiegać się 19 osób – dodaje dziennikarz Czwórki. – Co ważne, wybieramy kandydatów, a nie partie.

- Osoby, które decydują się na kandydowanie, muszą być obywatelami Unii Europejskiej, w naszym przypadku obywatelami Polski i mieć ukończone 20 lat – tłumaczy Kamila Grudniewska z Fundacji EiAS. – Głosy oddane na poszczególne osoby zasilają dane listy, ale największe szanse na zdobycie mandatu ma osoba z największą liczbą głosów.

Posłuchaj
13:54 CZWÓRKA Euro Vibe - 03.06.2024.mp3 Na kogo głosujemy w wyborach do europarlamentu i dlaczego liczy się u nas frekwencja? (Czwórka do piątej/Czwórka)

Wybory do Parlamentu Europejskiego to wyjątkowy moment, w którym możemy wszyscy zadecydować o wspólnej przyszłości Unii Europejskiej. Parlament Europejski przyjmuje przepisy, które mają wpływ nie tylko na duże kraje, ale też mniejsze społeczności, wielkie przedsiębiorstwa i wchodzące na rynek start-upy, kwestie globalne i lokalne.

Zobacz także:

Jakie są frakcje w PE?

W Parlamencie Europejskim nie funkcjonują partie polityczne, jakie znamy z naszego podwórka, dlatego posłanki i posłowie często zawiązują grupy polityczne albo frakcje – wyjaśnia Jędrzej Rosiewicz. – W europarlamencie jest ich siedem.

 • Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) 
 • Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim 
 • Renew Europe Group 
 • Grupa Zielonych / Wolne Przymierze Europejskie 
 • Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy 
 • Grupa Tożsamość i Demokracja 
 • Grupa Lewicy w Parlamencie Europejskim - GUE/NGL

Wykorzystaj swój głos, by inni nie zdecydowali za Ciebie. Wybory europejskie 9 czerwca 2024 roku / Parlament Europejski w Polsce

Okręgi wyborcze w Polsce

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Polska jest podzielona na 13 okręgów wyborczych, a w każdym z nich wyborcy mogą głosować na różnych kandydatów, jeśli ci startują z ramienia tych samych krajowych partii politycznych. – W naszym kraju liczy się frekwencja wyborcza, bo nie ma stałej liczby mandatów przypisanych do jednego okręgu. W zależności od liczby głosujących dany okręg uzyska określoną liczbę mandatów – mówi Jędrzej Rosiewicz.

Frekwencja - bierzmy przykład z Belgii

Wybory rozpoczynają się 6 i potrwają do 9 czerwca. Data ustalona jest przez dany kraj. Polacy pójdą do urn w niedzielę 9 czerwca. Jeśli chodzi o frekwencję wyborczą z 2019 roku wyniosła ona 45,68 proc.   

Sprawdź: Euro Vibe. Wybieram Europę – od 3 do 7 czerwca na żywo w Czwórce o godz. 16.30

- W Belgii oscylowała ona na poziomie 90 proc., co jest naprawdę imponującym wynikiem i dowodem na to, jak powinno funkcjonować obywatelskie społeczeństwo. Mieszkańcom Belgii, którzy nie biorą udziału w wyborach, grozi nawet kara grzywny. W tym roku - po raz pierwszy w historii - w głosowaniu wezmą udział belgijscy 16- i 17-latkowie.

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotował: Jędrzej Rosiewicz

Gość: Kamila Grudniewska (Fundacja EiAS)

Data emisji: 03.06.2024

Godzina emisji: 16.30

kul/wmkor

Czytaj także

Jak rozmawiać, by się dogadać?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 21:03
Choć wybory parlamentarne za nami w internecie nie gasną głosy oceniające poglądy innych. Polityka nie jest jedynym tematem, w którym nie potrafimy znaleźć wspólnego języka. Nie możemy się dogadać się w kwestii wyborów żywieniowych, edukacji, czy religii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Społeczne zaangażowanie zetek - by świat był lepszy

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 21:21
Przedstawiciele pokolenia Z (ludzi urodzonych po 1995 roku) chcą działać. Mają motywację i siłę by podejmować wyzwania. Współpraca ze starszymi jest oczywiście możliwa, ale to te starsze pokolenia muszą dać pole młodym do mówienia i robienia. 
rozwiń zwiń