80. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Brodka w hołdzie Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2024 11:20
– Warszawa jest dla mnie bardzo inspirująca i zawsze ciekawiła mnie bardziej niż inne europejskie stolice – ukształtowane i wybudowane. Mieszkam tu od 20 lat i obserwuję, jak szybko to miasto zmienia się na moich oczach – opowiada Brodka. 26 lipca odbędzie się premiera płyty "WAWA", którą artystka przygotowała we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Album WAWA Moniki Brodki ukaże się 26 lipca 2024 roku. Płyta powstała we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Album "WAWA" Moniki Brodki ukaże się 26 lipca 2024 roku. Płyta powstała we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.Foto: Alicja Lesiak
  • 1 sierpnia minie 80 lat od wybuchu powstania warszawskiego.
  • Żeby uczcić to wydarzenie, Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło do współpracy Monikę Brodkę.
  • Artystka nagrała album "WAWA", którego premiera odbędzie się 26 lipca 2024 roku.

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Z tej okazji Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na wystawy, spotkania, spektakl teatralny i koncerty. Jak co roku MPW przygotowało też specjalny projekt muzyczny, do którego tym razem zaprosiło Monikę Brodkę.

"Warszawa jest jak jazz"

- To projekt o Warszawie - mieście dla mnie szalenie ważnym. Przedstawiam historię z perspektywy jednostki w dużej aglomeracji, ale interesuje mnie również energia krążąca między artystami, którzy się nią inspirowali. Warszawa kojarzy mi się z żywą tkanką, tętniącą życiem, jazzem. Pomyślałam, że płyta będzie w dużej mierze instrumentalno-jazzowa. Bo jazz to ruch, ciągła zmiana - opowiada artystka. - Warszawa też się zmienia i dzieje się to na naszych oczach. Wystarczy spojrzeć na centrum miasta - już w tym momencie są budynki, które za chwilę zasłonią Pałac Kultury.

"WAWA" - płyta dialogu

Premiera płyty WAWA odbędzie się 26 lipca. Wtedy też artystka z zaproszonymi gośćmi wystąpi na koncercie w Parku Wolności. - Album "WAWA" to 10 utworów i mnóstwo fantastycznych gości – m.in. EABS, Błoto, Księżyc, WaluśKraksaKryzys, Hades, 2k88, Marcin Masecki i Sam Gendel, eksperymentalny instrumentalista z Los Angeles - wymienia Brodka.

Brodka WAWA: Brodka - Spotkanie z Warszawą (Official Video) / KayaxTV

- Pracując nad płytą – najważniejszy był dla mnie dialog. Samo zmierzenie się z różną wrażliwością gości czy różnym myśleniem o tym mieście jest dla mnie bardzo ważne i właśnie to zapamiętam z tej pracy. Poprzez kontrast w doborze artystów opowiadam emocjonalną historię, tak jak ja odbieram Warszawę - z całym jej brudem, misz-maszem architektonicznym i brakiem oczywistego piękna - wyjaśnia rozmówczyni Weroniki Puszkar.

Ostatnia taka rocznica

Wyjątkowość tegorocznych obchodów potwierdza też dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. - To ostatnia okrągła rocznica, w której tak licznie wezmą udział powstańcy. To ostatnia rocznica, w której z nimi będziemy mogli opowiedzieć młodym pokoleniom o wartościach, o tym, co stało za ich decyzją wzięcia udziału w powstaniu warszawskim - mówi Jan Ołdakowski.

Obchody 80. rocznicy wybuchu powstania rozpoczną się 1 sierpnia. Wtedy na Kopcu Powstania Warszawskiego zapłonie ogień pamięci, który będzie palił się nieprzerwanie do 2 października, do dnia zakończenia walk.

Posłuchaj
05:16 CZWÓRKA Budzikom smierc - brodka 10.07.2024.mp3 80. rocznica wybuchu powstania warszawskiego - co w programie? (Budzikom śmierć/Czwórka)

*** 

Tytuł audycji: Budzikom śmierć!

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 10.07.2024

Godzina emisji: 7:20

kul/wmkor

Czytaj także

"Strzelaliśmy do wroga z brylantów" - artyści w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 18:42
- Powstanie Warszawskie było tak olbrzymim doświadczeniem egzystencjalnym, historycznym, pokoleniowym, że nie obeszło bokiem żadnego artysty, żadnego człowieka kultury, który wtedy - w sierpniu 1944 roku - znalazł się na terenie Warszawy - mówi historyk Łukasz Przybyłek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lesław Matecki: mój pierwszy album to płyta miejsc i ludzi

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2023 10:40
- To jest podróż muzyczna po miejscach, które odwiedziłem i w których grałem. Na płycie zebrałem dźwięki, które kiedyś słyszałem, zapamiętałem, ale nie potrafiłem ich nazwać - opowiada Lesław Matecki. Jeden z najlepszych polskich gitarzystów sesyjnych wydał właśnie swój pierwszy album zatytułowany "Matecki".  
rozwiń zwiń