Czwórka nad Zegrzem. Jak wypoczywać aktywnie i bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2024 14:30
Woda to zabawa, relaks, sport, ale też bezpieczeństwo. Zanim na dobre rozpocznie się lato przypomnimy o najważniejszych zasadach i sprawdzimy, co nowego w sportach wodnych.
W audycji H2O opowiemy m.in. o najmodniejszych sportach wodnych. (zdj. ilustracyjne)
W audycji "H2O" opowiemy m.in. o najmodniejszych sportach wodnych. (zdj. ilustracyjne) Foto: Shutterstock/yanik88

Tym razem Piotr Galus wybierze się nad Zalew Zegrzyński i poprowadzi audycję ze spotu windsurfingowego oraz supowego. Nieopodal znajduje się też oddział Yacht Klub Polska Warszawa, w którym odbywają się szkolenia z wingfoila, szkolenia regatowe oraz… laserowe - na jednoosobowej olimpijskiej klasie Laser/ILCA Radial.

Piotr Galus windsurfingową rozgrzewkę ma już za sobą. W lutym dziennikarz wybrał się na  Fuerteventurę, do El Cotillo - małej wioski rybackiej, która przyciąga surferów z całego świata. Na południe od miasteczka rozciągają się imponujące klify i słynna Playa del Castillo, a po przeciwnej stronie znajduje się plaża La Concha, uznana za jedną z najpiękniejszych w całej Europie. Jest też Atlantyk - który daje niezliczoną liczbę spotów i odpowiednich rozmiarów fale. W takich okolicznościach dziennikarz spotkał się z surferem Tomkiem Gębalą na swojej pierwszej lekcji surfingu. - Gdy jesteśmy na początku drogi, zaczynamy od deski typu soft board, która jest nieco większa, ale miękka. Dzięki temu, w sytuacji, w której fala nam ją zabierze, nie będziemy narażeni na niebezpieczeństwo - tłumaczył rozmówca Piotra Galusa. - Pierwsze kroki w tej dyscyplinie to także nauka bezpiecznych pozycji. Bazową jest pozycja embrionalna, w której chroni się głowę, obejmując ją ramionami.

W audycji sprawdzimy też, jak wygląda szkolenie Wingfoil i przypomnimy, czego nad wodą robić nie wolno.

  • Najważniejsze, aby korzystać z kąpielisk strzeżonych, gdyż tak zwane "dzikie kąpieliska" mogą być niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia. Należy też pamiętać, że pod żadnym pozorem nie można wchodzić do wody w miejscach zabronionych.
  • Podczas wypoczynku nad wodą nie należy nadużywać alkoholu, a już na pewno kąpać się i używać sprzętów wodnych po jego wypiciu. Alkohol osłabia organizm, a wypity nawet w najmniejszej ilości podczas upalnego dnia, może zaburzyć ocenę własnych możliwości pływackich i zwiększyć prawdopodobieństwo szoku termicznego.
  • Całkowicie zabronione są skoki do płytkiej wody o niezbadanym dnie na tzw. "główkę". Taki skok może skończyć się urazem kręgosłupa i kalectwem.
  • Nie należy wchodzić do wody, kiedy nasze samopoczucie nie jest dobre. Gdy czujemy się osłabieni pozostańmy jednak na brzegu.

***

Na audycję "H2O" - w niedzielę (02.06) o godz. 9.00 - zaprasza Piotr Galus.

kul

Czytaj także

Dziewczyny grają w nogę. Niełatwa kariera piłkarek

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2024 13:34
"Polka gola!" to książka Karoliny Wasilewskiej o polskiej kobiecej piłce nożnej. Jest spojrzeniem na żeński futbol oczami samych piłkarek, które swojej dziedzinie sportu oddają wszystko, a nie zawsze doceniane są tak, jak ich koledzy piłkarze. Czy w piłce nożnej zapanuje równouprawnienie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pokój na lato i sposoby na relaks w mieście. Joga na trawie  

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2024 13:38
"Pokój na lato" to specjalna plenerowa miejscówka, której patronuje Czwórka. Zielona skarpa w sąsiedztwie Muzeum Powstania Warszawskiego jest miejscem, gdzie w lecie wiele się dzieje, można wziąć udział w wielu warsztatach i zajęciach. W plenerowej audycji Czwórki sprawdzamy, jakie są sposoby na relaks w mieście, i zapraszamy na jogę na trawie. 
rozwiń zwiń