Fox: nie interesuje mnie wyścig szczurów po złote płyty

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 18:50
Współzałożyciel legendarnej już formacji "15 Minut Projekt" oraz człowiek odpowiedzialny za brzmienie ostatniej płyty Marii Peszek to nie tylko utalentowany producent i multiinstrumentalista, ale także autor płyt, które porażają klubową energią i taneczną elektroniką. Właśnie ukazała się nowa płyta Michała "Foxa" Króla, o której artysta opowiedział w Czwórce.
Audio
  • Michał "Fox" Król opowiada o nowej płycie, współpracy z Marią Peszek i ostatniej miłości... do grania na bębnach
Michał Fox Król
Michał "Fox" KrólFoto: Bartosz Bajerski

 - Czasami w głowie pojawia się myśl, że "15 Minut Projekt" przecierał szlaki innym polskim twórcom, ale te wspomnienia mają jedynie wartość sentymentalną - deklaruje Fox. - Wszystko to trwało dokładnie tyle, ile powinno. Teraz wolę patrzeć w przyszłość i muzycznie jestem zupełnie gdzie indziej. Nie rozumiem zjawiska "wyścigu szczurów" po złote płyty. Nie biorę w nim udziału. Nie jestem tym zainteresowany.

"15 Minut Projekt" powstał w 2001 roku. Po rozpadzie grupy Michał "Fox" Król rozpoczął współpracę z Kayah, został szefem muzycznym zespołu Marii Peszek oraz producentem jej ostatniej płyty. - Oprócz tego, że "Jezus Maria Peszek" budzi w Polsce sporo kontrowersji, to jest to pierwszy album, który w całości zrobiłem jako producent - opowiada Michał "Fox" Król. - Pracując nad nim słuchałem dużo starego The Cure. Z perspektywy czasu widać, że twórczość Roberta Smitha nadal jest inspirująca.

Nowa płyta Foxa ukazała się 5 marca, nakładem wytwórni Kayax. Album zawiera taneczne utwory będące świeżym spojrzeniem na muzykę najlepszych parkietów Polski i Europy. Na krążku nie brakuje też gości. Są wśród nich m.in. Paulina Przybysz, Natalia Lubrano, Organek i Bunio.

- To nie jest płyta stworzona do tego, żeby słuchać jej w domowym zaciszu, w wygodnym fotelu - tłumaczy gość Czwórki. - Nagrałem numery z wyrazistym bitem, które świetnie nadają się do jazdy samochodem albo do klubu na balangę. One mają poprawiać humor, dodawać energii, a nie służyć do kontemplacji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nowej płycie Foxa, planach koncertowych oraz współpracy z Marią Peszek posłuchaj nagrania z audycji "EX Magazine" , w której gościem był Michał Król .

kul

Czytaj także

Hey: jesteśmy nierockandrollowi

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2012 15:45
Na okładce swojej najnowszej płyty muzycy "Hey" siedzą karnie przy szkolnych drabinkach, niczym uczniowie podstawówki. W Czwórce przyznali, że ich życie rzeczywiście jest po prostu "grzeczne" i z przysłowiowym "rock'n'rollem" nie ma nic wspólnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rebeka: ciężko pracujemy na swój sukces

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2013 05:30
Zdaniem wielu, ci ludzie dają nadzieję na to, że kultura w Polsce wciąż ma się dobrze. Muzycy z duetu Rebeka jednak odcinają się od takich określeń. Nie lubią, gdy ktoś "stwarza im ciśnienie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikromusic: "Piękny koniec" to dla nas początek

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 14:20
Jak połączyć jazz, trip-hop, rock z elementami muzyki ludowej by uzyskać spójną i intrygującą całość? To sekret grupy Mikromusic, która ma nie tylko warsztat i talent do komponowania pięknych melodii, ale także wspaniałą koncertową energię. W lutym ukazała się nowa płyta zespołu "Piękny koniec".
rozwiń zwiń