Dziś Kukurydziana Pełnia. Następnie Księżyc spotka się z Marsem

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 17:30
We wrześniu czeka nas jedna z najbardziej znanych i niezwykłych pełni Księżyca. Srebrny Glob w tym roku "zaświeci" całą siłą już na początku miesiąca. 2 września 2020 roku na niebie widoczna będzie Pełnia Księżyca Plonów, znana także jako Kukurydziany Księżyc.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com
  • Przed nami jedna z najbardziej znanych i niezwykłych pełni Księżyca
  • Srebrny Glob w tym roku "zaświeci" całą siłą już na początku miesiąca
  • 2 września 2020 roku na niebie widoczna będzie Pełnia Księżyca Plonów, znana także jako Kukurydziany Księżyc

W całej okazałości Srebrny Glob pojawi się na niebie w środę 2 września. Kulminacyjny moment Pełni Księżyca Plonów przypada na godz. 7:23.

Księżyc niebo 1200.jpg
Dlaczego dwie strony Księżyca różnią się między sobą?

Wrzesień miesiącem atrakcji na niebie

To jedna z najbardziej znanych pełni. Odnosi się do pory roku, w której rolnicy zbierają plony swojej pracy. Wyjątkowo jasny Księżyc przy skracającym się na korzyść nocy dniu pozwalał także na kontynuowanie zbiorów po zachodzie Słońca.

Inne znane nazwy wrześniowej pełni to: Kukurydziany Księżyc lub Jęczmienny Księżyc.

Jednak już w sobotę w nocy czeka nas kolejne ciekawe spotkanie Srebrnego Globu – tym razem z Marsem. Faza księżycowej tarczy spadnie już wówczas poniżej 90 proc, gdy nasz satelita zbliży się do Czerwonej Planety.

Najbliżej oba ciała znajdą się w niedzielę nad ranem, gdy północny brzeg tarczy Księżyca minie planetę w odległości około jednej trzeciej średnicy tarczy.

TVP.info / Astronet.pl / ks

Czytaj także

Niezwykłe zdjęcia Słońca sondy Solar Orbiter. W historycznym projekcie biorą udział Polacy

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 15:21
Pierwsze zdjęcia Słońca uzyskane przez sondę kosmiczną Solar Orbiter zaprezentowała w czwartek Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). To pierwsze fotografie tej gwiazdy uzyskane z tak bliskiej odległości. Widać na nich miniaturowe rozbłyski słoneczne, których dotąd nie obserwowano szczegółowo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szanse na znalezienie innych form życia. Misja MARS 2020 wystartowała

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 04:50
O godzinie 13:50 czasu polskiego z przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Atlas V, która wyniesie na orbitę statek kosmiczny wraz z wyposażonym w drona marsjańskim łazikiem "Perseverance". Transmisja ze startu dostępna jest w artykule.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krok w stronę kolonizacji Czerwonej Planety. Misja MARS 2020 wystartowała

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 15:00
Z przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Atlas V, która wyniesie na orbitę statek kosmiczny wraz z wyposażonym w drona marsjańskim łazikiem Perseverance. Tym samym rozpocznie się planowana od dawna Misja MARS 2020, której celem jest poszukiwanie dowodów na istnienie życia na Marsie w przeszłości.
rozwiń zwiń