Paszporty covidowe. Müller: certyfikat można wygenerować w aplikacji mObywatel

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 09:24
- Chcielibyśmy, aby nasi obywatele np. podróżując za granicę, mieli możliwość udowodnienia tego, że się zaszczepili, żeby korzystali z tych wszystkich przywilejów, które inne kraje UE przewidują - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller pytany o tzw. paszporty covidowe.

Komisja Europejska przedstawiła propozycję przepisów dotyczących paszportów szczepionkowych, które będą zawierać informacje o przebyciu COVID-19, wyniku testu na koronawirusa oraz o zaszczepieniu i rodzaju przyjętego preparatu. 

Posłuchaj
14:04 [STUDIA]S4_(PCM) 12 maj 2021 08_15_00_for_media.mp3 Piotr Müller: chcielibyśmy, aby nasi obywatele np. podróżując za granicę mieli możliwość udowodnienia tego, że się zaszczepili (Jedynka/Sygnały dnia)

 - Paszporty covidowe - to słowo nie oddaje absolutnie intencji i formuły prawnej, w której funkcjonują - podkreślił rzecznik rządu. Jak zauważył, "inne kraje UE zapowiadają albo już nawet wprowadziły obowiązek posiadania, albo testu, albo właśnie certyfikatu szczepień".

- Chcielibyśmy, aby nasi obywatele np. podróżując za granicę, mieli możliwość udowodnienia tego, że się zaszczepili, żeby korzystali z tych wszystkich przywilejów, które inne kraje UE przewidują - wyjaśnił gość Jedynki. - Taki certyfikat już można wygenerować w aplikacji mObywatel. Każda osoba, która ma już dwie dawki szczepionki takie zaświadczenie cyfrowe już ma w aplikacji - dodał Piotr Müller.

paszport szczepionkowy COVID-19 shutter 1200  ronstik.jpg
Litewski rząd zatwierdził tzw. "Paszport Możliwości". Zacznie on funkcjonować od 24 maja

Rzecznik rządu wskazał, że podobne reguły obowiązują przy wjeździe do Polski. - W tej chwili osoby przyjeżdżające z zagranicy są poddawane kwarantannie lub muszą mieć testy. Jeśli będą miały zaświadczenie o zaszczepieniu to faktycznie takim obowiązkom podlegać nie będą - stwierdził.

Pytany o certyfikaty pozwalające wejść do kina czy restauracji, które wprowadzono już na Węgrzech, rzecznik rządu przyznał, że wiele krajów jednoznacznie wskazuje, że też wprowadzi takie rozwiązanie.

Dodał, że w Polsce takich regulacji nie ma, zamiast tego jest system zachęt. - Osoby, które zaszczepiły się dwoma dawkami nie są wliczane do limitów, które obowiązują - przypomniał gość Jedynki.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Grzegorz Jankowski
Gość: Piotr Müller (rzecznik rządu)
Data emisji: 12.05.2021
Godzina emisji: 08.15

fc

Czytaj także

"To zwykłe zaświadczenie". Robert Tekieli o paszportach covidowych

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 12:24
- Mówimy o dokumencie, który będzie dotyczył tylko i wyłącznie Unii Europejskiej. Nazywanie go paszportem jest mylące - powiedział w Polskim Radiu 24 Robert Tekieli, komentator Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mówienie o segregacji jest nieporozumieniem". Szynkowski vel Sęk o certyfikatach szczepień

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 08:05
- Przyzwyczailiśmy się, że lecąc do pewnego kraju może być oczekiwanie przedstawienia wyniku testu na COVID-19. To się nie zmieni, ale dużo łatwiej będzie to oczekiwanie spełnić - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, pytany o tzw. paszporty covidowe. - Mówienie o segregacji jest nieporozumieniem, bo dziś wiele takich wymogów jest sformułowanych i nikt nie mówi o jakiejś segregacji - dodał. 
rozwiń zwiń