Zakaz palenia na balkonie. Czy powinien wejść w życie?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 11:44
W polskich przepisach wymienione są miejsca, w których palenie papierosów jest niedozwolone. Na tej liście nie znajdują się jednak prywatne balkony oraz tarasy. Co możemy zrobić, jeżeli mimo naszych próśb sąsiad ciągle wychodzi na papierosa i zatruwa powietrze?
Palenie papierosów na balkonie często jest uciążliwe dla sąsiadów
Palenie papierosów na balkonie często jest uciążliwe dla sąsiadówFoto: Aitor Serra Martin/shutterstock
  • Od 2010 roku w Polsce obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych. Dotyczy on m.in. przystanków komunikacji publicznej, uczelni, placów zabaw czy obiektów sportowych i kulturalnych.
  • Mimo że spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe otrzymują mnóstwo zażaleń dotyczących palenia papierosów na balkonach i tarasach, w większości z nich ten zakaz nie obowiązuje.
  • Jeżeli w regulaminie spółdzielni lub wspólnoty nie ma odpowiedniego zapisu, możemy zwrócić się do sąsiada z prośbą o zaprzestanie palenia. Kiedy to nie pomoże, pozostaje nam droga sądowa.

Przeciwnicy palenia przyznają zgodnie, że taki zakaz powinien obowiązywać. - To nie jest w porządku, gdy ktoś narusza moją przestrzeń czystego powietrza - komentuje jedna ze słuchaczek.

- Przeszkadza mi dym tytoniowy. Nie lubię go i nie muszę lubić - dodaje kolejna.

- Jestem przeciwny paleniu papierosów. Gdziekolwiek jestem, zwracam uwagę albo proszę, żeby wyjść - przyznaje słuchacz Jedynki.

Wykroczenie w przypadku niedopałków

Podkomisarz Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji zauważa, że w polskim prawie nie ma przepisów, które zakazywałyby wprost palenia papierosów na balkonie lub tarasie.

- Czasami możemy mówić o sytuacjach, które będą wiązały się z naruszeniem artykułu 54 Kodeksu wykroczeń, tzn. jeżeli osoba paląca wyrzuca z balkonu na tereny wspólne niedopałki papierosów. Jeśli mówilibyśmy o kolejnym uciążliwym zachowaniu, jakim byłoby strącanie popiołu czy też niedopałków na balkon naszego sąsiada, to tutaj zastosowanie będą miały przepisy Kodeksu cywilnego - wyjaśnia podkom. Mariusz Kurczyk.

Jerzy Jankowski, prezes Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP, potwierdza, że do jego instytucji wpływają skargi lokatorów oraz prośby o podjęcie interwencji. - Skierowaliśmy zapytania do spółdzielni, o których mowa w skargach. Przesyłane są nam projekty regulaminów, jakie uchwaliły rady nadzorcze w spółdzielniach, które tego typu zakazy wprowadzają - tłumaczy.


Jak sąsiad nie ustąpi, to sprawa sądowa…

Co możemy zrobić, jeżeli w naszej spółdzielni czy wspólnocie taki zakaz nie obowiązuje? - Jeśli rzeczywiście jesteśmy przekonani, że oddziaływanie dymu papierosowego jest dla nas szkodliwe i nie chcemy się na to godzić, a ugodowy sposób rozwiązania problemu jest niemożliwy, wtedy jak najbardziej przysługuje nam droga sądowa - twierdzi Alicja Pawelec, radca prawny.

- Możemy wystąpić z pozwem na podstawie art. 222 par. 2 Kodeksu cywilnego i żądać zaniechania palenia na balkonie. Możemy również wystąpić z roszczeniem o zadośćuczynienie z tytułu naruszenia dóbr osobistych, na przykład zdrowia, bądź po prostu wystąpić o odszkodowanie na zasadzie winy - dodaje ekspert.

Posłuchaj
04:14 Jedynka/Sygnały dnia - 10.08.2022 papierosy Zakaz palenia na balkonie. Czy powinien wejść w życie? (Jedynka/Sygnały dnia)

Czytaj także:


***

Audycja: Sygnały dnia

Data emisji: 10.08.2022

Godzina emisji: 7.43

DS

Czytaj także

"Pomagałam, ile mogłam". Rozmowa z polską pielęgniarką w Chorwacji

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 09:37
- To było bardzo trudne. Ludzie byli w szoku. Spędziłam cały dzień z pacjentami - opowiada pracująca w jednym ze szpitali w Zagrzebiu Monika Lisowski. Pielęgniarka o polskich korzeniach opiekowała się częścią osób poszkodowanych w wypadku polskiego autokaru w Chorwacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Miłośników Książek. Dlaczego warto czytać?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 13:08
Książka przygodowa, romans, a może kryminał? Czy jest to powieść obyczajowa, biografia, czy książka wspomnieniowa - warto czytać, bo czytanie wzbogaca język, rozwija wyobraźnię, poszerza wiedzę i uspokaja, a także wydłuża życie. Światowy Dzień Miłośników Książek obchodzimy 9 sierpnia.
rozwiń zwiń