Jak skutecznie zabezpieczyć rower przed kradzieżą? Oznakuj go

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 13:56
Znakowanie roweru nie jest naszym obowiązkiem, ale może okazać się przydatne, jeżeli ktoś go ukradnie. - Po grawerowaniu wykonujemy zdjęcie, które wprowadzamy do naszej bazy danych. Dostęp do niej ma też policja. Później łatwiej jest odzyskać taki rower - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Banaś ze Straży Miejskiej w Rzeszowie.
Oznakowany rower może odstraszyć złodzieja. Dlatego warto wziąć udział w akcjach organizowanych przez policję i straż miejską
Oznakowany rower może odstraszyć złodzieja. Dlatego warto wziąć udział w akcjach organizowanych przez policję i straż miejskąFoto: Marcin Bielecki/PAP
  • Na terenie całej Polski prowadzone są akcje znakowania rowerów. Do grawerowania jednośladów zachęca m.in. Straż Miejska w Rzeszowie. W bazie strażników znajduje się już ponad 1400 rowerów.
  • Rowerzyści przyznają zgodnie, że wygrawerowane numery odstraszają potencjalnego złodzieja.
  • - Była taka sytuacja, że pani oznakowała u nas rower, a córka wzięła go do Krakowa i niestety został tam skradziony. Później ten rower znaleziono w Gdańsku. Dlatego jak najbardziej znakowanie rowerów ma sens - przekonuje Michał Banaś.

Na czym dokładnie polega znakowanie roweru? - Naniesiony jest na ramę mikrodruk z indywidualnym numerem rejestracyjnym roweru. Później jest to zabezpieczone lakierem bezbarwnym, żeby nie korodowało i przyklejana jest nalepka. Oczywiście dajemy właścicielowi również drugą nalepkę, aby mógł ją przykleić w widocznym miejscu - wyjaśnia Michał Banaś.

Grawerowane są ramy aluminiowe i stalowe, karbonowe zaś nie. Całkowite usunięcie numeru przez złodzieja nie jest możliwe. - Gdyby chciał usunąć, to będzie widoczne, że w tym miejscu jest jakieś szlifowanie. Stąd nie polecamy takich rowerów. Oczywiście po grawerowaniu robione jest zdjęcie roweru, które następnie jest wprowadzane do bazy danych. Ma do niej dostęp również policja i później jest łatwiej odzyskać taki rower - opowiada Michał Banaś.

Rower musi być sprawny

Na znakowanie należy przyjechać ze sprawnym rowerem. Co to oznacza?

- Rower musi posiadać przede wszystkim jeden sprawny hamulec, z przodu światło odblaskowe bądź jeżeli porusza się w nocy, to normalne światło, czyli lampkę. Natomiast z tyłu odblask koloru czerwonego, ale nie może to być trójkąt. Powinien też mieć sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku - tłumaczy Michał Banaś.

Pomyślmy też o innych zabezpieczeniach

Chroniąc nasz rower przed złodziejem, warto również pomyśleć o innych zabezpieczeniach. - Jest wiele rodzajów zabezpieczeń: przypinka, zapinka, linka zabezpieczająca, zabezpieczenie składane, łańcuch U-lock. Tego jest mnóstwo. Każde z zabezpieczeń ma swoje poziomy bezpieczeństwa. Im większa cyfra, tym nasz rower jest bezpieczniejszy - twierdzi Marcin Bonowicz ze Stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl.

- Podstawą jest również zabezpieczenie roweru w miejscu do tego przeznaczonym, zapinając głównie obręcz roweru. Owszem, można też koło, ale jeżeli złodziej jest sprytny, to może je odkręcić. Dla większości to nie jest problem - słyszymy.

Posłuchaj
03:47 Jedynka/Sygnały dnia - 12.08.2022 rower Jak skutecznie zabezpieczyć rower przed kradzieżą? (Jedynka/Sygnały dnia)

Czytaj także:

***

Audycja: Sygnały dnia

Materiał: Justyna Piekło

Data emisji: 12.08.2022

Godzina emisji: 8.40

DS

Zobacz więcej na temat: rower bezpieczeństwo
Czytaj także

"Pomagałam, ile mogłam". Rozmowa z polską pielęgniarką w Chorwacji

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 09:37
- To było bardzo trudne. Ludzie byli w szoku. Spędziłam cały dzień z pacjentami - opowiada pracująca w jednym ze szpitali w Zagrzebiu Monika Lisowski. Pielęgniarka o polskich korzeniach opiekowała się częścią osób poszkodowanych w wypadku polskiego autokaru w Chorwacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Miłośników Książek. Dlaczego warto czytać?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 13:08
Książka przygodowa, romans, a może kryminał? Czy jest to powieść obyczajowa, biografia, czy książka wspomnieniowa - warto czytać, bo czytanie wzbogaca język, rozwija wyobraźnię, poszerza wiedzę i uspokaja, a także wydłuża życie. Światowy Dzień Miłośników Książek obchodzimy 9 sierpnia.
rozwiń zwiń