Technologia 5G. "Nie wpływa negatywnie na zdrowie człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 11:40
Od lat niektóre środowiska walczą z sieciami komórkowymi, sugerując, że technologia 5G może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. - Badania nad polem elektromagnetycznym w kontekście zdrowia prowadzone są od dziesięcioleci i na tę chwilę nie stwierdzono, że pole elektromagnetyczne o wartościach dopuszczalnych wpływa jakkolwiek negatywnie na zdrowie człowieka - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Kwiecień z Instytutu Łączności.
Eksperci oceniają, że technologia 5G jest bezpieczna dla naszego zdrowia
Eksperci oceniają, że technologia 5G jest bezpieczna dla naszego zdrowiaFoto: 24Novembers/shutterstock
  • Od 30 marca do 4 kwietnia emitujemy w "Sygnałach dnia" materiały w ramach akcji "Walczymy z fake newsami".
  • Audycje realizowane są we współpracy z KPRM oraz Instytutem Łączności - Państwowym Instytutem Badawczym.
  • W pierwszym odcinku rozmawiamy o technologii 5G i o tym, że rzekomo może być niebezpieczna dla ludzi i środowiska.

- Technologia 5G to nic innego jak kolejna generacja telefonii komórkowej - wyjaśnia Rafał Pawlak z Instytutu Łączności. - Tak jak wcześniej mówiliśmy o 2G, 3G i 4G, to idąc po kolei, wypadło na 5G. Przy czym w niektórych krajach mówimy już o wdrażaniu technologii szóstej generacji, czyli o 6G - dodaje.
Jakub Kwiecień z Instytutu Łączności zapewnia, że technologia 5G to te same fale radiowe, z którymi mamy do czynienia od wielu lat w telefonii komórkowej.

- Dlatego nie zmienia się mechanika oddziaływania na organizm i nie ma większego lub mniejszego ryzyka niż w poprzedniej generacji. Badania nad polem elektromagnetycznym w kontekście zdrowia są prowadzone od dziesięcioleci i na tę chwilę nie stwierdzono, że pole elektromagnetyczne o wartościach dopuszczalnych wpływa jakkolwiek negatywnie na zdrowie człowieka - twierdzi ekspert.

Na czym polegają różnice?

Jak tłumaczy Rafał Pawlak, różnice pomiędzy technologią 3G lub 4G, a 5G polegają na tym, że w tej ostatniej będą stosowane niewykorzystywane wcześniej do łączności komórkowej zakresy częstotliwości.

- Co nie oznacza wcale, że są to zupełnie nowe częstotliwości, nazwijmy to, eksperymentalne. Absolutnie nie. Jednym z takich zakresów częstotliwości czy pasm jest pasmo 700 MHz, które jest dedykowane dla technologii 5G. Wcześniej było używane do przekazywania sygnału telewizyjnego DVB-T telewizji cyfrowej - zauważa Rafał Pawlak.

Technologia 5G to również pasma wyższych częstotliwości, także używane już w telekomunikacji lub wykorzystywane w naszym otoczeniu przez mikrofalowe czujniki ruchu, które potrafią m.in. włączyć światło na korytarzu czy wentylator w łazience. - Te częstotliwości jak najbardziej są obecne w naszym życiu od dawna - dodaje ekspert.

- Liczba abonentów i urządzeń korzystających z sieci telefonii komórkowych rośnie bardzo dynamicznie. Aby sieci mogły obsłużyć taki ruch, należy wprowadzać coraz nowsze rozwiązania technologiczne - przyznaje Jakub Kwiecień.

Wyższe częstotliwości są szybciej absorbowane

Prof. Grzegorz Tatoń z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego mówi, że "to nie jest tak, że użycie wyższych częstotliwości wiąże się z większym niebezpieczeństwem".

- Wyższe częstotliwości są szybciej absorbowane przez powietrze i przez wszystkie materiały, przez które przechodzącą, w tym również tkanki. Skóra po prostu chroni nas przed tego rodzaju polem elektromagnetycznym - wyjaśnia prof. Grzegorz Tatoń.

Przy okazji warto zauważyć, że sieć 5G będzie wymagała większej liczby mniejszych anten. Ich moc będzie więc mniejsza niż anten wykorzystywanych w sieci 3G lub 4G, które działają już dziś. Zatem ich wpływ na zdrowie również będzie mniejszy.

Posłuchaj
05:09 Jedynka/Sygnały dnia - 30.03.2023 5G Technologia 5G. "Nie wpływa negatywnie na zdrowie człowieka" (Jedynka/Sygnały dnia)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 30.03.2023

Godzina emisji: 6.48

DS

Czytaj także

Trzynasta emerytura. Wypłaty rozpoczną się już 1 kwietnia

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 11:25
Część seniorów jeszcze przed Wielkanocą otrzyma trzynastkę. Wypłaty tego świadczenia rozpoczną się 1 kwietnia, a jeszcze w tym roku zostanie wypłacona czternasta emerytura. Rządzący i eksperci oceniają, że to duże wsparcie dla emerytów i rencistów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nieprzeciętni 2023". Hanna Dołęgowska: czekamy na ludzi zaangażowanych w życie

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 10:11
Plebiscyt "Nieprzeciętni" po raz pierwszy ogłoszono 3 stycznia 2005 roku. Od osiemnastu lat kierowany jest do młodych ludzi, którzy robią coś ciekawego, oddają się niesamowitej pasji lub mogą pochwalić się wyjątkowymi umiejętnościami. - Czekamy na ludzi zaangażowanych w życie - podkreśla Hanna Dołęgowska, dyrektor radiowej Czwórki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korepetycje przed maturą są konieczne? Sprawdź alternatywy

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 11:50
W poprzednim roku co czwarty uczeń korzystał z korepetycji w celu nadrobienia braku wiedzy i zaległości. Tymczasem cena za godzinę indywidualnych lekcji może sięgnąć nawet stu złotych. Jak zatem przygotować się do egzaminu dojrzałości bez wydawania pieniędzy na korepetycje?
rozwiń zwiń