Nowe środki z UE dla Polski nie są zagrożone. Minister o nieprawidłowościach w Funduszu Sprawiedliwości i NCBR

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2024 08:26
- Nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości nie mają wpływu na to co dzieje się z funduszami unijnymi - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz mówiła w audycji o tym, że Fundusz Sprawiedliwości i fundusze europejskie to zupełnie inne fundusze i nie mają ze sobą związku.

Zaznaczyła, że nieco inaczej wygląda sytuacja z funduszami, jakimi dysponowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

- W NCBR zostały zdiagnozowane poważne nieprawidłowości, choć nie takiej skali. Mamy do czynienia z naruszeniami proceduralnymi, podejrzeniem konfliktu interesów i dostaliśmy bardzo jasny raport z KE, zaczęliśmy intensywne działania naprawcze - przekazała minister funduszy i polityki regionalnej.

- Przeglądamy całą pulę wniosków, są ich tysiące, tak, aby te które mogą mieć nieprawidłowości, wyłuskać z tego i wyłączyć z dofinansowania - wyjaśniła. Na czas tej procedury wstrzymano certyfikację wniosków, ich dofinansowanie z poprzedniej perspektywy finansowej.

- Działamy tak, by zdążyć z całym procesem i złożyć dofinansowania, by straty były minimalne - dodała minister.


Posłuchaj
21:25 PR1 2024_05_24-07-14-58.mp3 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: w NCBR zostały zdiagnozowane poważne nieprawidłowości, choć nie takiej skali. Mamy do czynienia z naruszeniami proceduralnymi, podejrzeniem konfliktu interesów i dostaliśmy bardzo jasny raport z KE, zaczęliśmy intensywne działania naprawcze (Sygnały dnia/Jedynka)

 

***

Audycja: Sygnały dnia

Prowadził: Grzegorz Osiecki

Gość: Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (minister funduszy i polityki regionalnej)

Data emisji: 24.05.2024

Godzina emisji: 7.15

pg