35. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 13:57
Poznaliśmy skład Jury 35. edycji Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film.
Agnieszka Grochowska - jedna z jurorek Festiwalu
Agnieszka Grochowska - jedna z jurorek FestiwaluFoto: mat. pras./Wojtek Szepel

Jury Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych:

FELIKS FALK Przewodniczący
Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, dramaturg, malarz i grafik. Urodził się w 1941 roku w Stanisławowie. Ukończył Wydział Malarstwa i Grafiki warszawskiej ASP (1966) i Wydział Reżyserii PWSFTviT (1974). Jeden z czołowych twórców nurtu kina moralnego niepokoju. Jego „Wodzirej” (1977) z Jerzym Stuhrem w roli głównej został uznany za najważniejszy film nurtu – nagrodzono go Złotym Gronem na Lubuskim Lecie Filmowym. Reżyser zaliczany jest do najwybitniejszych polskich scenarzystów.

AGNIESZKA GROCHOWSKA
Aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Urodzona w 1979 roku w Warszawie. W roku 2002 ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie. Na małym ekranie zadebiutowała w spektaklu telewizyjnym „Beatryks Cenci” (na podstawie tragedii Juliusza Słowackiego), a na dużym ekranie w filmie „AlaRm” Dariusza Gajewskiego. Na deskach Teatru Studio zagrała m.in. w takich przedstawieniach, jak „Mewa” u boku Krystyny Jandy czy „Amadeusz”, gdzie partnerowała Zbigniewowi Zapasiewiczowi.

GRZEGORZ JANKOWSKI
Reżyser filmowy i telewizyjny, scenarzysta, absolwent kursu fabularnego Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy. Pomysłodawca i współautor scenariusza filmu fabularnego „Chrzest” w reżyserii Marcina Wrony (nagroda za scenariusz na MFF w Mons w Belgii). Reżyser i współtwórca programów telewizyjnych: „Po godzinach”, „Łossskot” (Nagroda Srebrnej Tablicy na Hugo Television Awards), „Szlakiem Kolberga”, „Śniadanie na trawie”. Autor kilkudziesięciu teledysków oraz filmów dokumentalnych.

JACEK PETRYCKI
Operator i realizator filmów fabularnych, dokumentalnych i teatrów telewizji. Absolwent PWSFTviT w Łodzi. Autor zdjęć m.in. do „Przesłuchania” Ryszarda Bugajskiego, „Amatora” Krzysztofa Kieślowskiego, „Kobiety samotnej” i „Europy, Europy” Agnieszki Holland, „Boiska bezdomnych” Kasi Adamik „Czarnego czwartku” Antoniego Krauzego, „89 mm od Europy” Marcela Łozińskiego oraz dokumentów laureata Oscara Pawła Pawlikowskiego.

AGATA TUSZYŃSKA
Pisarka, poetka, reportażystka, wybitna biografistka. Jest autorką znakomicie przyjętych w Polsce i za granicą książek z literatury faktu: o żydowskim pisarzu, nobliście Isaacu Bashevisie Singerze, feministce Irenie Krzywickiej czy fin de siècle’owej aktorce Marii Wisnowskiej. Szczególnym przyjęciem cieszyła się „Rodzinna historia lęku“, w której wyjawia sekret żydowskiego pochodzenia swojej matki i analizuje podwójną polsko-żydowską tożsamość.

Jury Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych:

KINGA DĘBSKA Przewodnicząca
Absolwentka reżyserii filmowej praskiej FAMU, a wcześniej japonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. W swoim dorobku ma kilkanaście nagradzanych filmów dokumentalnych. Ostatnim z nich jest pełnometrażowa „Aktorka” o Elżbiecie Czyżewskiej. Za swój debiut fabularny „Hel” (2009) dostała nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie.

KAROLINA BIELAWSKA
Absolwentka reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Autorka etiud fabularnych oraz filmów dokumentalnych, które były prezentowane i nagradzane na wielu festiwalach w Polsce i na świecie. Jej ostatni film – pełnometrażowy dokument „Mów mi Marianna” – zwyciężył m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym (Grand Prix Złoty Róg, Nagroda im. Macieja Szumowskiego, Nagroda Publiczności, Nagroda dla producenta), Festiwalu Filmowym w Locarno (Nagroda Zonta Club), Festiwalu Filmowym Message to Man w St. Petersburgu (Grand Prix Złoty Centaur, Nagroda Dziennikarzy) oraz na Festiwalu Filmowym Queer Lisboa (nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego).

MARCIN BORTKIEWICZ
Reżyser, scenarzysta, aktor filmowy i teatralny. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego i Szkoły Wajdy. Debiutował dokumentem krótkometrażowym „Nauczanie początkowe”, wyróżnionym przez jury na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2009 roku. Jego „Portret z pamięci” – zrealizowany w Studio Munka w ramach programu „30 minut” – był pokazywany w prestiżowej sekcji La Quinzaine des Réalisateurs na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 2012 roku.

MARTA KOWNACKA
Studiowała na Uniwersytecie Śląskim na Wydziale Radia i Telewizji (organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej) oraz w Studium Scenariuszowym PWSFTviT w Łodzi. Od blisko 20 lat zajmuje się reżyserią obsady (castingiem) do filmów i seriali. Należy do International Casting Network Director (ICDN).

TOMASZ SIWIŃSKI
Urodził się w 1982 roku w Koszalinie. Studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz w Pracowni Filmu Animowanego pod kierunkiem prof. Jerzego Kuci. Podczas studiów zrealizował dwa filmy animowane: „Telewizor” i „Mały czarny kwadrat” – oba prezentowane na wielu festiwalach w kraju i za granicą.

mat. pras.


Zobacz więcej na temat: FILM Koszalin