Sven Marquardt z wystawą fotografii pt. „Rooms”

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 10:16
Smolna to nie tylko przestrzeń klubowa, ale również miejsce do wymiany poglądów, zdań, opinii, a przede wszystkim nauki i poznawania świata.
Sven Marquardt
Sven MarquardtFoto: mat. pras.

W tym przypadku jest to poznanie świata oczami niemieckiego artysty, fotografa i ikony berlińskiego podziemia – Svena Marquardta, który przyjedzie do Warszawy z wystawą fotografii pt. „Rooms”, ukazującą ludzkie emocje, strachy i pragnienia z klubowym światem w tle.

"Każde zdjęcie Svena Marquardta jest jak zapowiedź nadejścia jesieni" kiedyś trafnie zauważył Christoph Tannert, dyrektor artystyczny berlińskiego Künstlerhaus Bethanien. Twórczość Marquardta łączy surową formę i czystość obrazu z posępną nietrwałością, zachwyca połączeniem lekkości, surowości i dramatycznej sztuki monochromatycznego kontrastu, o czym przekonacie się po wizycie na Smolnej.

Sven Marquardt – biografia

Urodzony w 1962 r. w Berlinie Wschodnim Sven Marquardt od połowy lat osiemdziesiątych był istotną postacią środowiska punkowców i artystycznej Nowej Fali powstałej w słynnej dzielnicy Prenzlauer Berg. Z upadkiem Muru Berlińskiego Sven Marquardt zawiesił swoją artystyczną karierę i skupił się na rozwijającej się scenie elektronicznej w nowo zjednoczonym mieście. Od 2007 r. jest głęboko zaangażowany w wizualną stronę wytwórni Ostgut Ton.

Dzisiaj Marquardt jest uważany za jedynego artystę ze wschodniego Berlina, którego twórczość nawiązuje do wizualnych tradycji Arno Fischer i Sibylle Bergemann. Równocześnie artysta jest głęboko zaangażowany w fotografię mody. To połączenie zaowocowało z jednej strony współpracą z największymi markami jak HUGO BOSS czy Levi's, a z drugiej strony z Instytutem Goethego.

+ Wystawa towarzysząca: „Lokomotywą do Blue Velvet”. Historia polskiego clubbingu.

Wystawie głównej towarzyszyć będzie również ekspozycja pt. „Lokomotywą do Blue Velvet”, czyli o historii polskiego clubbingu, gdzie zaproszeni przez nas goście specjalni (m.in Gerhard Derksen) opowiadać będą o początkach sceny techno w Polsce: genezie, pierwszych rejwach, o problemach i wyzwaniach lat 90 i pionierach gatunku. Prezentowane będą również archiwalne zdjęcia i wideo z legendarnych imprez w tytułowej Lokomotywie i Blue Velvet, a także Rhisome czy „FIltrów”.

 „Lokomotywą do Blue Velvet” to próba stworzenia pomostu między przeszłością, a współczesnością, ażeby ze spokojem i nadzieją patrzeć na dalszy rozwój polskiej sceny klubowej, która – bez krzty przesady przeżywa swój złoty czas. To próba stworzenia płaszczyzny do wymiany zdań dla weteranów i zasłużonych postaci z kraju oraz młodej fali z ogromną determinacją do stworzenia polskiej sceny muzycznej na miarę oczekiwań wszystkich. Pomyślny finał tego projektu zależy przede wszystkim od Was i tego czy aktywnie zaangażujecie się we wspólne budowanie lepszego jutra.

mat. pras.

Zobacz więcej na temat: Warszawa
Zobacz także