Domówka w Studio

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 15:15
STUDIO to dla wielu nie tylko teatr czy galeria, ale drugi dom. Aktorzy spędzają tu dziesiątki godzin przygotowując się do kolejnych spektakli; obsługa techniczna po nocach montuje i demontuje scenografie przedstawień; produkcja, promocja i koordynacja nieustannie pracują, aby kolejne premiery mogły się odbyć.
Domówka w Studio
Domówka w StudioFoto: mat. pras.

W ramach tegorocznego Światowego Dnia Teatru przed nami trzy dni obchodów, podczas których poczujecie się w STUDIO jak w domu. W nawiązaniu do awangardowej tradycji miejsca, organizatorzy przygotowali całe mnóstwo działań (spotkania z aktorami, wykłady, warsztaty, projekcja, spacer po teatrze), spośród których każdy znajdzie coś dla siebie.  Wpadnijcie na Studio Domówkę i poczujcie magiczną atmosferę tego miejsca.

wstęp wolny / obowiązują zapisy: edukacja@teatrstudio.pl

26 MARCA – BIFOR

18:00 20:00 - PORTRET KOBIECY: LEKCJE KREATYWNEGO PATRZENIA

Cudze spojrzenia. Czy to one nas tworzą czy też robimy to sami, świadomie? Co mówi o nas wygląd? W jaki sposób kontrolować własną wizualność w społecznych lustrach? Czy istnieje klasyczny styl, a także, czy da się zachować indywidualność w świecie chorym na modę i design? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z kreowaniem własnej wizualności będziemy szukać na warsztacie z cyklu Portret kobiecy, do którego inspiracją jest spektakl „Dobra terrorystka”.

Prowadzi: Kinga Czaplarska

19:00 20:30 - JAK (Z SENSEM) ROZMAWIAĆ O TEATRZE? - WYKŁAD

Teatr wydarza się pomiędzy aktorem i widzem, tu i teraz. Próba opisu przedstawienia, które każdego wieczora jest inne, choć przecież takie same, to zadanie graniczące z niemożliwością; bez różnicy, czy podejmuje się go historyk z perspektywy kilkudziesięciu lat, czy krytyk z perspektywy kilku dni. Uprawianie teatrologii to zajęcie cokolwiek podejrzane. Jak bowiem badać coś, co poza tu i teraz właściwie nie istnieje?

Prowadzi: Mateusz Żurawski

27 MARCA - DOMÓWKA STUDIO

12:30 – 14:00 - WYPOŻYCZALNIA KOSTIUMÓW STUDIO – DZIEŃ OTWARTY

Otwieramy magazyny kostiumów - suknie z epoki, stylowe, ślubne i eleganckie, największy wybór smokingów i fraków, ponad 100 kostiumów dla dzieci. Przenieś się w czasie i podróżuj po epokach. Oglądaj, dotykaj, przymierzaj, stylizuj i za pomocą wieszaków pełnych teatralnych strojów stań się na moment kimś innym.

14:00 15:30 – GALERIA STUDIO – DZIEŃ OTWARTY

Jak zorganizować wystawę sztuki? Jakich umiejętności potrzeba, aby być kuratorem? Skąd się wzięły galerie sztuki? Na te i inne pytania odpowiedzą pracownicy Galerii Studio, którzy w godzinach 14:00 – 15:30 będą do Państwa dyspozycji, a także oprowadzą i opowiedzą o aktualnej wystawie „Ewa Zarzycka: Nie jestem Zofią Rydet”.

15:00 19:00 – JEDEN NA JEDEN – AKTORZY CZYTAJĄ WIERSZE

Akcja „Jeden na jeden” jest nietypowym, bezpośrednim spotkaniem widza z aktorem.  Uczestnicy zostaną zaproszeni do sali prób, gdzie tym razem aktorzy nie pracują nad scenami, tylko czekają. Czekają na indywidualne spotkanie z widzem i wybranym przez siebie, ulubionym wierszem, słowem, inspiracją. By spotkać się inaczej niż przy okazji spektaklu, podzielić się z widzami tym, co dla nich ważne, bez zbędnych słów. Oczy w oczy, jeden na jeden.

19:00 – MONODRAM EWY BŁASZCZYK „ORIANA FALLACI. CHWILA W KTÓREJ UMARŁAM” Z NAPISAMI DLA NIESŁYSZĄCYCH

 

28 MARCA - AFTER

17:00 – 19:00 – NIESAMOWITE HISTORIE – WARSZTATY Z TEATREM 21

Podczas warsztatów performersko-dramaturgicznych zajmiemy się zjawiskiem niesamowitości. Punktem wyjścia będą dla nas teksty literackie, filmy, dzieła sztuki, ale także znane historie, które stały się elementem masowej wyobraźni, a które opowiadały o spotkaniu z niesamowitym. Co kryje się za tym określeniem, co wyzwala w naszej wyobraźni poczucie niesamowitości albo pragnienie spotkania z niesamowitym?

Powadzenie: zespół Teatru 21

19:00 – 20:00 – INNE PRZESTRZENIE GRY. GRZEGORZEWSKI W STUDIO – SPACER PO TEATRZE

Dlaczego fronton Teatru Dramatycznego trafił na scenę Teatru Studio? Jak trudności akustyczne zainspirowały projekt awangardowej inscenizacji Wesela (niestety – niezrealizowany)? Kiedy po placu Defilad miały pływać gondole? W jaki sposób Jerzy Grzegorzewski, poszukując dla swoich przedstawień nietypowych rozwiązań scenicznych, teatralizował przestrzeń Pałacu Kultury i Nauki? Odpowiedzi na te pytania poszukamy podczas spaceru po zakamarkach STUDIO.

Prowadzenie: Mateusz Żurawski

20:00 – 21:30 – „FRANCIS BACON, CZYLI DIEGO VELASQUEZ NA FOTELU DENTYSTYCZNYM” WG TADEUSZA RÓŻEWICZA, REŻ. JERZY GRZEGORZEWSKI (1996) – PROJEKCJA REJESTRACJI TECHNICZNEJ SPEKTAKLU

mat. pras

Zobacz więcej na temat: aktorzy