Znamy listę filmów konkursu głównego festiwalu ANIMOCJE

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 14:42
O Grand Prix 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMOCJE walczyć będzie 47 animacji. Ósma edycja bydgoskiego festiwalu rozpoczyna się 8 kwietnia, a zdobywcę Bydgoskiej Nagrody za Najlepszy Film Animowany poznamy 6 dni później.
Animocje
AnimocjeFoto: mat. pras.

O nagrodę główną walczą wspólnie filmy z konkursu Międzynarodowego i Polskiego. W tym pierwszym zobaczymy 35 animacji z takich krajów jak Rumunia, Singapur, USA, Belgia, Wielka Brytania, Polska, Francja, Szwecja, Włochy, Holandia, Turcja, Estonia, Hiszpania, Korea Południowa, Niemcy, Czechy, Węgry, Meksyk, Szwajcaria. W drugim startuje 12 animacji polskich.

Twórcy filmów konkursowych poruszają całe spektrum tematów, od trudnych i bolesnych, po zabawne i surrealistycznie absurdalne. Podobnie bogaty jest wachlarz wykorzystanych technik animacji.

Świat na poważnie

„Black Dog” w reż. Joshua Tuthilla z USA wykorzystuje w animacji poklatkowej unikatowe, archiwalne zdjęcia z czasów „wyścigu kosmicznego” z lat 60. XX wieku pomiędzy ZSRR i USA. „Closed Visit” Jade Evansa z Wielkiej Brytanii przenosi nas do współczesności i opowiada o tym, jak nowoczesne technologie pozwalają nam radzić sobie z samotnością.

Holenderska animatorka Anna Eijsbouts w „Hate for sale” zajmuje się kwestią rosnącej nienawiści pomiędzy narodami i wewnątrz zachodnich społeczeństw. Kwestię napięć rasowych we Francji porusza „Riot” Franka Terniera, opowiadający o zamieszkach, jakie wybuchają po zastrzeleniu czarnoskórego chłopaka przez policję.

Bolesny temat odnajdziemy w południowokoreańskim „My Father’s Room” w reż. Nari Jang, która opowiada nam historię dziewczynki maltretowanej w dzieciństwie przez ojca. „Hel” Damiana Krakowiaka jest luźną interpretacją pojęcia zbawienia, potępienia oraz 7 grzechów głównych.

Na wesoło

Ale w konkursie znalazły się też historie z humorem. Zabawną wersję biblijnej przypowieści o Adamie i Ewie opowiada „Eden” Julie Caty z Francji. W jej filmie Pierwsi Rodzice są tak znudzeni siedzeniem w Raju, że uciekają porywając… kabriolet Boga. Ten zaś wysyła w pościg za nimi wiernego… dinozaura. WOW!

W świat absurdu przenosi nas z kolei „Maasikaõgijad” („Strawberry Eaters”) ze słynnej, estońskiej szkoły animacji, w realizacji Mattiasa Malka. To film fantasy o farmerach truskawek, których pola zostały zniszczone przez wygłodniałe super-ślimaki. Farmerzy przenoszą się do miasta, niestety ślimaki nie chcą im odpuścić nawet tam… Równie fantazyjne zjawiska zobaczymy w „Taxidermy for Bigginers” Arii Covamonas z Meksyku, w którym główną rolę gra Biały Królik, za którym - co oczywiste - trzeba podążać.

Zgodnie z festiwalową tradycją, do stawki dołączy jeszcze jeden film, wybrany podczas „Do-grywki” przez widzów. „Do-grywka” odbywa się zawsze tuż przed festiwalem, a w tym roku zakwalifikowano do niej 29 animacji.

Animocje dla dzieciaków

33 filmy zakwalifikowano do Konkursów Filmów dla Dzieci (w trzech sekcjach). Pełna selekcja na stronie festiwalu.

mat. pras.

Zobacz więcej na temat: Bydgoszcz animacja