Bytom Film Festival

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 10:00
Pełny program festiwalu, ogłoszony na poniedziałkowej konferencji, zdradza szczegóły sekcji Popularyzatorzy oraz #retrospektywa90. 
Kazimierz Kutz
Kazimierz KutzFoto: mat. pras.

W tej pierwszej pokazane zostaną dwie fascynujące biografie legend krytyki filmowej. Film Po prostu życie to biografia poświęcona Rogerowi Ebertowi, najsłynniejszemu recenzentowi kina i zdobywcy nagrody Pulitzera. Wstęp do niej poprowadzi Michał Oleszczyk, wybitny krytyk i jedyny polski współpracownik Eberta. On też otworzy seans Pół życia w ciemnościach, filmu poświęconego Zygmuntowi Kałużyńskiemu - jednej z najbardziej barwnych i wyrazistych postaci polskiego filmoznastwa.

#retrospektywa90 to trzy oblicza twórczości Kazimierza Kutza, któremu jest poświęcona. W jej ramach zobaczymy Perłę w koronie, najbardziej aktualny tytuł z legendarnego “tryptyku śląskiego”, wizualne arcydzieło Nikt nie woła stanowiące ukłon reżysera w stronę awangardy, oraz Opowieści Hollywoodu - spektakl ze Złotej Setki Teatru Telewizji, z popisowymi rolami Janusza Gajosa i Anny Dymnej. Po czwartkowej projekcji pierwszego z wymienionych dzieł odbędzie się spotkanie z samym reżyserem - poprowadzi je wybitny znawca jego twórczości, prof. Andrzej Gwóźdź.

Mocny punkt festiwalu stanowi seans Twojego Vincenta z udziałem nominowanych do Oscara twórców - bytomianki Doroty Kobieli oraz Hugh Welchmana.

Drugi dzień festiwalu zakończy się wydarzeniem niezwykłym - projekcją Halki, przedwojennej ekranizacji opery Stanisława Moniuszki, z muzyką na żywo w wykonaniu Kixnare’a. Łączący klasykę kina niemego z nowoczesnym, eksperymentalnym brzmieniem seans odbędzie się w gmachu Opery Śląskiej.  

Po raz pierwszy ogłoszony został Pokaz Specjalny w ramach gali zamknięcia festiwalu. Na pięknym dziedzińcu Sądu Rejonowego w Bytomiu wyświetlony zostanie Over the Limit- doceniony na międzynarodowych festiwalach debiut Marty Prus, stanowi pełen napięcia i intymnej dramaturgii portret gimnastyczki Margarity Mamun.

Nowość stanowią także filmy wyselekcjonowane do udziału w konkursie głównym, w znanych z poprzednich edycji kategoriach: film fabularny, dokument oraz eksperyment/animacja. W jury filmowym zasiądzie m.in. Dorota Kobiela. 

Festiwalowi towarzyszyć będą także, jak co roku, warsztaty i wykłady. W tym roku są wśród nich zajęcia Język kina dokumentalnego, które poprowadzi Michał Oleszczyk, a także wykład Nowe Media w krytyce filmowej wygłoszony przez Miłosza Stelmacha - redaktora naczelnego czasopisma Ekrany, wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny; obowiązuje jednak rezerwacja miejsc. Liczba jest ograniczona. Rezerwacji można dokonać na stronie organizatora.

Bytom Film Festival / 6 - 8 września

mat. pras.