Płyta tygodnia. Kapela Ze Wsi Warszawa - "Uwodzenie"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 01:00
Najbardziej znany i zasłużony polski zespół world music powraca z nową płytą. "Uwodzenie" ukazało się już 30 listopada 2020 nakładem wytwórni Karrot Kommando.
Kapela Ze Wsi Warszawa
Kapela Ze Wsi WarszawaFoto: mat.pras.

Uwiodła nas. Woda rzeki, studni, deszczu, rosy, mgły i łez. Wobec niej wszyscy jesteśmy równi Kapela ze Wsi Warszawa

Zespół ponownie odkrywa Mazowsze. Tym razem daje się ponieść nurtom rzeki, inspirując się tak Wisłą jak i Urzeczem - historycznym podwarszawskim mikroregionem etnograficznym, rozciągającym się po obydwu brzegach Wisły.

- Rzeka ze swoimi dopływami jest jak część krwioobiegu, to wytchnienie współczesnego miasta. Chcieliśmy to uchwycić w muzyce - mówi o inspiracjach skrzypaczka i wokalistka zespołu Sylwia Świątkowska. - Z drugiej strony Wisła była dawniej ważniejszym kanałem komunikacji. Flisackie tratwy zapewniały Mazowszu kontakt z całą Polską i światem, przynosiły tchnienie wolności, nowoczesności i niezależności, tworząc w rezultacie bogatą i różnorodną mozaikę kulturową - dodaje.


Okładka płyty Okładka płyty

W tytułowym "Uwodzeniu" zespół łączy siły ze spławionym w tym celu z Krakowa, poetą i wokalistą Marcinem Świetlickim.

Impulsem do powstania płyty było skomponowanie przez kapelę w 2019 roku muzyki do filmu dokumentalnego "Zaginione Urzecze" w reżyserii Adama Rogali i zdjęciami Wiktora Strumiłło. W specjalnej, limitowanej edycji film będzie dołączony do albumu.

- Muzyczne wiry i strumienie, w które wpadliśmy to dźwięki charakterystycznych dla zespołu akustycznych instrumentów: cymbałów, skrzypiec, fideli, barabanu, kobiecych głosów. I tym razem również pięknie brzmiących i wysmakowanych ręką producenta Mariusza Dziurawca ze Studia As One - podsumowuje cymbalistka i wokalistka Magda Sobczak.

Uwodzenie/Kapela Ze Wsi Warszawa – temat

Premierowy koncert on-line odbył się 6 grudnia. Transmitowany był kanałami społecznościowymi zespołu wprost z Wawerskiego Centrum Kultury.

Autor okładki: Czarli Bajka

Mix i master: Mariusz Dziurawiec, Jarosław "Smok" Smak, Studio As One

Mecenat – Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Wawerskie Centrum Kultury i Dzielnica Wawer, BFJ, Stoart, Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii

mat.pras./pj

 

Czytaj także

Lato z Radiem Festiwal w Pucku. Koncert Kapeli ze Wsi Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 15:28
W piątek, 19.07 zapraszaliśmy na program "Festiwal Lato z Radiem", w ramach którego odbyła się transmisja koncertu Kapela ze Wsi Warszawa w Pucku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Daj ognia. Słowiańsko-skandynawski folk bez nostalgii

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 10:00
- Wykrot to drzewo wyrwane z korzeniami przez wiatr. To idealne porównanie do ludzi także - częściowo przynajmniej - kulturowo wykorzenionych. Dlatego w muzyce lubimy sięgać do mitologii zarówno słowiańskiej, jak i nordyckiej. To wspaniałe historie warte opowiedzenia - opowiadali w Czwórce muzycy "Daj ognia".
rozwiń zwiń