Płyta tygodnia: SOLOMUN "Nobody Is Not Loved" (NINL)

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 00:00
Ponad dekadę od wydania swojego debiutanckiego albumu, tytan muzyki tanecznej Solomun publikuje swój kolejny, długo oczekiwany krążek "Nobody Is Not Loved", który ukazuje się nakładem jego własnej wytwórni NINL.
Solomun
SolomunFoto: Niels Freidel

Nagrany z udziałem całej plejady gościnnie współpracujących artystów, "Nobody Is Not Loved" jest albumem, który przypomina DJ-ski set, który na przestrzeni dwunastu utworów stopniowo buduje narrację i wciągającą muzyczną opowieść. Krążek otwiera "Ocean", melodyjny, house'owy kawałek, który swym gładkim soulowym wokalem wzbogaca nie kto inny jak ikona Hollywood i zdobywca nagrody Grammy, gwiazda R&B Jamie Foxx. Singlowi towarzyszy teledysk, z udziałem Jamiego.

Źr. YouTube/ Solomun feat. Jamie Foxx - Ocean (Official Video)

Podobnie energetyczny jest "Home", pierwszy singiel z albumu, opublikowany w październiku zeszłego roku. Mistrz techno wykorzystuje mroczne, plemienne dźwięki i stopniowo buduje wciągający klimat, który sprawia, że nagrania słucha się z pełnym zaangażowaniem. Niezwykła postać brytyjskiej avant-elektroniki, Planningtorock, pojawia się w pełnym emocji, napędzanym syntezatorami "Your Love Gives Me Gravity". Z kolei "The Center Will Not Hold" to porywające ćwiczenie w budowaniu suspensu i atmosfery, podczas gdy "Out Of Focus", w którym gościnnie słyszymy Zoot Woman, zaraża indie-taneczną chwytliwością.

Druga połowa albumu to znacząca zmiana tempa. "Tuk Tuk" z udziałem drezdeńskiego duetu ÄTNA, łączy pompujący house'owy beat z hipnotyzującym wokalem, a zimne, metaliczne linie syntezatorów w "Never Sleep Again" dopasowane do wokalu robota, przenoszą płytę na terytoria post-punku i nowej fali. "Take Control" i współpraca z kultową wokalistką i poetką nowej fali lat 80-tych Anne Clark, dalej eksploruje postpunkowy teren, podobnie jak uderzające, industrialne werble "Kreatur der Nacht" z udziałem niemieckiej indie-rockowej grupy Isolation Berlin. Energia poprzednich czterech utworów osiąga swój punkt kulminacyjny w pełnym emocji "Wadim" - melodyjnym techno, z którego Soloumun jest tak dobrze znany.

Źr. YouTube/Solomun/Wadim

Jeszcze bardziej introspektywny jest "Prospect", w którym ponownie pojawia się ÄTNA. Bogaty, przejmujący "Night Travel" z robotycznym wokalem wokalisty Editors, Toma Smitha, zamyka album w najwdzięczniejszy możliwy sposób. W mijającym roku Solomun przeciwdziałał spowodowanemu przez Covid kryzysowi na scenie klubowej, uruchamiając swoją nową wytwórnię NINL, wydając wiele uznanych singli i remiksując utwory takich artystów jak Bob Moses, ZHU i Perry Farrell. Urodzony w Bośni i wychowany w Hamburgu twórca, w ostatnich latach stał się jednym z najlepszych artystów elektronicznych na świecie, wielokrotnie wygrywając nagrodę DJ Awards dla "Najlepszego Międzynarodowego DJ-a" i remiksując niezliczoną ilość znanych wykonawców, takich jak Foals, Editors, Lana Del Rey, Paul Kalkbrenner, Jamiroquai, Depeche Mode, Apparat, Jon Hopkins i Leonard Cohen. "Nobody Is Not Loved" to dopiero drugi album w karierze artysty, po wydanym w 2009 roku "Dance Baby". Fani muzyki tanecznej musieli czekać ponad jedenaście lat na nową płytę Solomuna. "Nobody Is Not Loved" udowadnia, że było warto.


Solomun -  album "Nobody is not loved"
Solomun - album "Nobody is not loved"

1. Ocean Feat. Jamie Foxx
2. Home
3. Your Love Gives Me Gravity Feat. Planningtorock
4. The Center Will Not Hold
5. Out Of Focus Feat. Zoot Woman
6. Tuk Tuk Feat. ÄTNA
7. Never Sleep Again
8. Take Control Feat. Anne Clark
9. Kreatur Der Nacht Feat. Isolation Berlin
10. Wadim
11. Prospect Feat. ÄTNA
12. Night Travel Feat. Tom Smith


mat.pras/aw

Zobacz więcej na temat: Czwórka Marcin Hubert

Czytaj także

"Funkjest" - a jak powstał? Historia spotkania P.Unity i Kuby Knapa

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 15:30
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Tym razem Marcin Hubert sprawdził, w jakich okolicznościach powstał wspólny numer P.Unity i Kuby Knapa - "Funkjest".
rozwiń zwiń

Czytaj także

GrubSon z płytą "Akustycz(nie)zupełnie". "Ten przekaz jest prawdziwy"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 00:00
- Kłamstwo prędzej czy później wychodzi na jaw. Dlatego tak ważne jest, by tworząc muzykę mówić prawdę - podkreślał Tomasz Iwanca, czyli Grubson.
rozwiń zwiń