Wszystko, co powinieneś wiedzieć o bólu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 17:51
Kto odczuwa ból mocniej - kobiety czy mężczyźni? Jaki jest próg bólu i czym jest ból psychogenny? Na te pytania odpowiedzi szukaliśmy w "Stacji Nauka".
Audio
  • Anatomia bólu. Co powinieneś o nim wiedzieć? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

dr Elwira Góraj Ból kobiet i mężczyzn jest jednakowy. Jednak istnieje przekonanie, że mężczyźni mają wyższy próg bólu niż kobiety, co uwarunkowane może być środowiskowo

- Wszystko, co człowiek określa jako nieprzyjemne doznanie emocjonalne bądź fizyczne, czemu może towarzyszyć uszkodzenie tkanki, bądź zagrożenie uszkodzeniem tkanki, albo wszystko, co będzie w tych kategoriach opisywane - to ból - tłumaczyła dr Elwira Góraj z Centrum Onkologii w Warszawie. - Ostatni punkt otwiera nam furtkę do bólu psychogennego, gdy uszkodzeń nie ma, a cierpienie jest identyczne - dodała.

Najpopularniejszym miernikiem bólu jest skala VAS, czyli Visual Analog Scale. A przy jakim natężeniu dźwięku, bądź przy jakich temperaturach powietrza ciało zaczyna nas boleć? I kiedy ból staje się chorobą samą w sobie? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotował Maciej Oswald.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Data emisji: 28.03.2017

Godzina emisji: 12.35

kd/ab

Czytaj także

Mgła. Zrzuca samoloty i tłumi dźwięki?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 14:32
Mgła, podobnie do rosy i szronu, to wytwór nasyconego parą wodną powietrza. Gdy osiągnie ono tzw. punkt rosy, para skrapla się i powstają mikrokrople, które są jednak tak małe, że nie mogą opaść na ziemię. Tworzą zjawisko zwane mgłą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wegetarianizm. Wolny wybór czy geny?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 13:20
Amerykańscy naukowcy odkryli allel wegetariański, czyli gen odpowiedzialny za przetwarzanie kwasów omega i niejedzenie mięsa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zespół jelita drażliwego. Trwają badania nad leczeniem

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 15:53
- Główną grupą osób, które chorują na zespół jelita drażliwego są osoby młode, w wieku 20-40 lat. Dwukrotnie częściej są to kobiety niż mężczyźni - tłumaczyła studentka medycyny Agata Jarmuż.
rozwiń zwiń