Pozytywna psychologia pomoże zażegnać kryzys

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 14:28
- Kryzys psychiczny można rozumieć dwojako - mówi Joanna Obiegałka. - Może się on kojarzyć z czymś negatywnym, czego nie chcemy, ale można go też wykorzystać na swoją korzyść - dodaje. 
Audio
  • O kryzysach psychicznych i pozytywnej psychologii opowiada Joanna Obiegałka (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ FCSCAFEINE

Objawami kryzysu psychicznego mogą być urojenia, halucynacje, słyszenie głosów. To coś w rodzaju załamania. Jego przyczyn możemy szukać w dotykających nas sytuacjach stresowych, jak rozwód, poczucie osamotnienia na zagranicznym wyjeździe, ale nawet może go spowodować oblany egzamin na studiach.

- Trzeba pamiętać, że kryzys to też możliwość przełomu, możliwość rozwoju, można go wykorzystać na swoją korzyść - mówi gość Patryka Kuniszewicza. - Wtedy z kryzysu trzeba wyciągnąć wnioski, zastosować psychologię pozytywną. Można szukać w sobie talentu i go rozwijać. To dodaje nam wartości, sprawia, że działamy w zgodzie ze sobą - dodaje. 

Odpowiedzią na kryzysy psychiczne i możliwością pomocy osobom w kryzysie ma być specjalny dom, w którym te osoby będą mogły przebywać, regenerować siły czy odbyć terapię. Bardzo ważnym aspektem w jego funkcjonowaniu mają być również zwierzęta i przyjaźnie. Co one mają wspólnego z kryzysami psychicznymi? Czy przyjaźń to lekarstwo na kryzys? O tym w rozmowie. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Joanna Obiegałka (SGH)

Data emisji: 09.08.2018

Godzina emisji: 12.12

pj/ac

Czytaj także

Jak osiągnąć życiową równowagę?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 15:00
Zewsząd słyszymy, jak ważna jest harmonia duszy i ciała, ale to nie banał. Brak równowagi może skutkować... nawet śmiercią!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy emocje są zaraźliwe? "To zależy od stopnia bliskości"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 14:00
W mowie potocznej funkcjonuje zwrot "zarażać śmiechem". Czy ma to naukowe uzasadnienie? 
rozwiń zwiń