Życie ptaków. O czym śpiewa Białowieża?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 12:40
Książka "Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieści o mieszkańcach niezwykłego lasu" to pozycja do czytania, oglądania i słuchania. - Głównym celem napisania tej książki było przybliżenie ludziom Puszczy Białowieskiej - mówi jej współautor Adam Zbyryt. - Chciałem pokazać jej wyjątkowość przez pryzmat niesamowitych organizmów, jakimi są ptaki.
Zimorodek zwyczajny - tego kolorowego ptaszka można również spotkać w Białowieży
Zimorodek zwyczajny - tego kolorowego ptaszka można również spotkać w Białowieży Foto: shutterstock/Aleksander Bolbot

shutterstock sowa ptak oczy 1200.jpg
Co widzą ptaki? Promienie UV i najczarniejszą czerń

"Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieści o mieszkańcach niezwykłego lasu" to książka znanego biologa Adama Zbyryta oraz fotografa Adama Wajraka. Ta niezwykła pozycja pozwala przenieść się czytelnikowi do fascynującego świata Puszczy Białowieskiej i poznać jego mieszkańców, którzy na co dzień bywają nieuchwytni. Ta gawęda o ptakach jest ciekawą propozycją i okazją, dzięki której można poznać zagrożone gatunki.


Posłuchaj
04:14 Czwórka/Stacja Kultura - kultura natury 20.10.2021.mp3 O książce "Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieści o mieszkańcach niezwykłego lasu" opowiada jej autor Adam Zbyryt (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Książka zawiera opowieści o 30 gatunkach ptaków, których barwne życie, od prawie pięciu dekad, odkrywają naukowcy pracujący w Białowieży. Na początku każdego rozdziału autorzy umieścili kod QR, po którego zeskanowaniu można usłyszeć głosy ptaków i obejrzeć filmy z Puszczy Białowieskiej.

- Ptaki najpierw się słyszy, a rzadziej widzi, ponieważ żyją gdzieś w gęstwinie. Zwłaszcza w Puszczy Białowieskiej, która jest starym lasem o wielopiętrowej budowie - opowiada Adam Zbyryt. - Słuchając jednak ptaka, wiemy, co jego pieśń ze sobą niesie i co ma komunikować.

kruk pixabay 1200x660.jpg
Kruk - inteligent wśród ptaków. "Potrafi myśleć abstrakcyjnie"

Czytaj także:

Jak mówi naukowiec, najczęściej jest to informacja mówiąca o kondycji i jakości śpiewającego samca. Oprócz treli, które najwyraźniej słychać na wiosnę, ptaki mają szeroki repertuar innych dźwięków. Wydają między innymi sygnały alarmowe albo kontaktowe, którymi komunikują się między sobą. - Głos alarmowy może różnić się, w zależności od rodzaju zbliżającego się niebezpieczeństwa. Dzięki niemu inne osobniki z gatunku wiedzą, czy drapieżnik atakuje z powietrza, czy z ziemi - tłumaczy specjalista. - Co ciekawe, okazuje się, że nawet inne ptaki są w stanie je zrozumieć. Na głos alarmowy sikory reagują również kowaliki czy mysikróliki i stosownie do ostrzeżenia dostosowują swoje zachowanie. Można powiedzieć więc, że rozumieją języki obce.


Źr. Youtube/Rok w puszczy (2006) - cały film

Adam Zbyryt przekonuje, że obserwacje ptaków w Puszczy Białowieskiej różnią się od innych miejsc. - To trochę jakbyśmy patrzyli na ludzi, którzy żyją w kulturach Zachodu, i na ludzi, którzy żyją w Amazonii albo w Lasach Deszczowych - wyjaśnia. - Są trochę jak pierwotne plemiona, rdzenni mieszkańcy, którzy żyją innym rytmem życia.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Aleksandra Opala 

Data emisji: 20.10.2021

Godzina emisji: 11.47

aw

Czytaj także

Rzucili wszystko i wyjechali w las. "Okazało się, że zawsze tego chcieliśmy"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 13:40
Relaks na co dzień, i to w pobliżu wielkiego miasta? O tym marzyli bohaterowie wakacyjnego cyklu Czwórki, którzy porzucili życie w betonie, by zamieszkać blisko natury. - Wyprowadzka z miasta stała się dla nas planem na życie - mówi Monika, która wraz z narzeczonym porzuciła Warszawę i założyła "Las relaks". 
rozwiń zwiń