Przepis na zakup wymarzonego auta

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 18:34
Na co zwracać szczególną uwagę, gdy szukamy samochodu? Które elementy auta powinny znajdować się w podstawowym wyposażeniu? – przewodnik dla żółtodziobów w audycji "Pod lupą".
Audio
Przepis na zakup wymarzonego auta
Foto: Wikimedia Commons

- Kupienie samochodu wbrew pozorom wcale nie jest takie proste. Najpierw samemu sobie trzeba zadać kilka pytań – mówi Katarzyna Frendl, szefowa portalu Motokaina.pl. – Jeśli planujemy jeździć po mieście i codziennie parkować w centrum, nie kupujmy vana; jeśli chcemy wozić trójkę dzieci, musimy wybrać coś, co zmieści w środku trzy foteliki.

A gdy już wiemy, czego dokładnie będziemy oczekiwać od naszego nowego samochodu – możemy śmiało udać się do salonu bądź komisu. Jeśli zdecydujemy się na auto nowe, nieużywane pamiętajmy, że w wyposażeniu podstawowym powinniśmy dostać od firmy kilka rzeczy, m. in. ABS. – Od 2012 roku będzie obowiązkiem, by auto posiadało ESP, czyli system stabilizacji toru jazdy – tłumaczy Frendl. – Już w tej chwili absolutnym standardem jest wspomaganie kierownicy, często auta mają klimatyzację i wbudowane radio.

Kierowca powinien mieć też poduszkę powietrzną. O poduszki dla pasażerów warto zapytać.

Na rynku panuje przekonanie, że niektóre koncerny produkują samochody bezpieczniejsze, inne marki są mniej bezpieczne. – Są jednak tacy, którzy twierdzą, że takie opinie to wpływ marketingu, kreowania wizerunku – mówi Frendl. – Większość samochodów znajdujących się na rynku spełnia podstawowe standardy bezpieczeństwa.

Ale kupić samochód to jedno, a utrzymać go – to zupełnie co innego. – Dlatego należy przy zakupie zwracać szczególną uwagę na okresy gwarancyjne i wszelkie wyjątki od nich. Jeśli sprzedawca mówi o siedmiu latach gwarancji, to warto doczytać, czy aby na pewno na wszystkie podzespoły, czy tylko na karoserię. Ważne są też koszty serwisowania i eksploatacji – tłumaczy Frendl. – Nie przejmowałabym się szczególnie kosztami części samochodowych, bo teraz na rynku można dostać właściwie wszystkie zamienniki.

Wbrew pozorom dużo bardziej rozważnymi klientami salonów samochodowych są kobiety. – Podchodzimy do tego bardziej racjonalnie niż mężczyźni – mówi Frendl. – Panowie kupują auta kierując się często emocjami: musi mieć moc i fajne nadwozie. To kobiety są bardziej praktyczne.

O tym, na co zwracać uwagę przy zakupie używanego auta – słuchaj w audycji "Pod Lupą". Kliknij ikonkę dźwięku w ramce po prawej stronie artykułu.

(kd)