Semafory odejdą do lamusa

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 18:18
Trwa rewolucja na kolei. Już niedługo polskie pociągi będą osiągały prędkość 200 kilometrów na godzinę, a pod względem punktualności zbliżą się do japońskiego ideału.
Audio
Semafory odejdą do lamusa
Foto: Zofey/CC/Wikipedia

Z perspektywy pasażerów pierwsze zauważalne zmiany dotyczą wymiany składów pociągów na nowe ciche i klimatyzowane modele. Jednak kluczowa dla komfortu podróżowania po torach rewolucja dokonuje się w centrali zarządzania kolejowym ruchem. Tam bowiem od dłuższego czasu wdrażany jest Europejski System Sterowania Pociągiem, ETCS, który sprawi, że maszyniści będą mogli sprawniej kierować swoimi maszynami. System obecnie wdrażany jest na dwóch poziomach.

- Pierwszy polega na tym, że przy torach, punktowo zostaną umieszczone specjalne urządzenia, które będą transmitowały dane lokomotywy pociągu odnośnie do zajętości toru i dozwolonej prędkości – wyjaśniał Krzysztof Łańcucki, rzecznik PKP. Rozwiązanie to skróci czas podejmowania decyzji przez maszynistę i poprawi płynność jazdy pociągów.

Drugi z poziomów tej systemowej rewolucji do lamusa odeśle jeden z symboli kolejowej nawigacji, czyli popularny semafor.

- Pozwoli na to specjalny moduł, który z lokalnego centrum sterowania, przez łączność cyfrową prześle wszystkie dane o trasie pociągu i wymaganiach technicznych bezpośrednio do lokomotywy – opowiadał Łańcucki.

Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: Krzysztof Łańcucki PKP
Czytaj także

Polskie koleje najniebezpieczniejsze w Europie?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 16:04
Komisja Europejska zaoferowała Polsce pomoc ekspercką w związku z katastrofą kolejową pod Szczekocinami w której zginęło 16 osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katastrofa kolejowa. Kto jest winien tragedii?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 17:11
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chińskie wagony wyjadą na polskie tory

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 21:04
Zamówienie na 20 pierwszych wagonów wyprodukowanych w Państwie Środka złożyło PKO Cargo - dowiedziało się Polskie Radio. Kontrakt opiewa na 1,8 mln dolarów.
rozwiń zwiń