Zmarła popularna pisarka i dziennikarka Monika Szwaja

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2015 11:52
Autorka takich bestsellerów jak "Klub mało używanych dziewic", "Zatoka trujących jabłuszek" czy "Jestem nudziarą" zmarła w niedzielę w szpitalu po ciężkiej chorobie - poinformowało Radio Szczecin.
Monika Szwaja
Monika SzwajaFoto: PAP/Marcin Bielecki

- Nigdy nie było wiadomo, co przyjdzie jej do głowy. Zawsze jednak okazywało się, że miała najlepsze pomysły - wspomina zmarłą Katarzyna Wolnik-Sayna z Radia Szczecin. Monika Szwaja była związana z rozgłośnią, miała tu wielu przyjaciół, jej syn pracuje w radiu jako realizator dźwięku.

W niedawnym wywiadzie dla Radia Szczecin pisarka stwierdziła, że "nie może patrzeć na ludzi, którzy lubią jęczeć, twierdzą, że życie jest beznadziejne i tak dalej". - Jakoś, nie wiem jakim cudem, ja od urodzenia wiem, że życie jest piękne i świat jest piękny. Mamy go tylko na raz i powinniśmy to doceniać. Powinniśmy zwalczać trudności, żebyśmy jęcząc na swój okropny los, zobaczyli ludzi, którzy nie jęczą, którzy kochają ten świat - mówiła.

Szwaja urodziła się 12 grudnia 1949 roku w Krobielewku. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie w Poznaniu.

Po studiach pracowała w telewizji, skąd została zwolniona w stanie wojennym. Podjęła wówczas pracę jako nauczycielka języka polskiego i historii w małej miejscowości Podgórzyn położonej w Karkonoszach (na podstawie doświadczeń z tego okresu powstała powieść "Jestem nudziarą"). W 1989 roku wróciła do telewizji, by 13 lat później porzucić ją na rzecz pisarstwa.

Jest autorką 15 książek, głównie dla kobiet: "Jestem nudziarą" (2003), "Stateczna i postrzelona" (2005), "Dom na klifie" (2006), "Powtórka z morderstwa" (2006), "Klub Mało Używanych Dziewic" (2007), "Dziewice, do boju! (2008), "Zatoka Trujących Jabłuszek" (2008), "Gosposia prawie do wszystkiego" (2009), "Zupa z ryby fugu" (2010), "Nie dla mięczaków" (2011), "Matka wszystkich lalek" (2011) i "Anioł w kapeluszu" (2013).

Napisała także trzy powieści, których bohaterką jest dziennikarka telewizyjna Wiktoryna Sokołowska zwana Wiką - "Zapiski stanu poważnego" (2004), "Romans na receptę" (2004) i "Artystka wędrowna" (2005). Posiadała własne wydawnictwo - SOL. Szwaja była również felietonistką, autorką tekstów piosenek, przede wszystkim szant - jej wielką pasją było żeglarstwo.

Przez ostatnie lata życia mieszkała w Szczecinie. Została uhonorowana tytułem Ambasadora Szczecina 2004.

Radio Szczecin, Wikipedia, kk

Czytaj także

Sztuka kobieca, czyli babski problem z feminizmem

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2015 15:24
- Literatura, sztuka, właściwie nasze życie, pełne jest takich niespodzianek, że samodzielność kobiet wcale nie pozwala im czuć się dobrze - uważa dr Monika Małkowska.
rozwiń zwiń