Umberto Eco nie żyje. Odszedł wybitny pisarz, filozof i językoznawca

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2016 10:30
Autor "Imienia róży" zmarł w piątek wieczorem w swym domu. Miał 84 lata - poinformował dziennik "La Repubblica", z którym Umberto Eco był związany.
Audio
  • Diana Dąbrowska z Uniwersytetu Łódzkiego o wizycie Umberto Eco (Czwórka/Tryb głośnomówiący)
Najbardziej znaną książką Umberto Eco jest jego debiut Imię Róży - historyczno-kryminalna powieść, której akcja toczy się w średniowiecznym opactwie
Najbardziej znaną książką Umberto Eco jest jego debiut "Imię Róży" - historyczno-kryminalna powieść, której akcja toczy się w średniowiecznym opactwieFoto: Wikimedia Commons/Università Reggio Calabria

W maju ubiegłego roku włoski pisarz, filozof i językoznawca otrzymał tytuł honoris causa łódzkiej uczelni, a na uniwersytecie odbyły się spotkania, dyskusje i nietypowa wystawa.

Z tej okazji biblioteka uniwersytecka zamieniła się w labirynt, w którym można było odnaleźć przedmioty i instalacje związane z bogatą osobowością i twórczością pisarza.

- Kluczem do zrozumienia Eco jest paradoks. To człowiek, który wyglądał jak stereotypowy badacz, ale kiedy zaczynał mówić, to przenosił słuchaczy w inne światy, a na jego wykładach można było płakać ze śmiechu - mówi Diana Dąbrowska, doktorantka Uniwersytetu Łódzkiego i współautorka wystawy.

W audycji zdradzamy też, co Umberto Eco sądził na temat mediów społecznościowych i sprawdzamy, czy łódzcy studenci namówili go na zrobienie selfie.

***

Tytuł audycji: Tryb głośnomówiący

Gość: Diana Dąbrowska (doktorantka Uniwersytetu Łódzkiego i współautorka wystawy "Labirynt znaków")

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Data audycji: 21.05.2015

Godzina audycji: 20.00

mg/mm/kul/asz

Czytaj także

Opowieść o mieście, w którym nie ma sztuki

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 07:00
Ma 34 lata i jest jedną z najciekawszych polskich artystek młodego pokolenia. 3 lata temu Karolina Breguła ukończyła Łódzką Filmówkę, teraz do Łodzi powraca z wystawą "Centrum Wszystkiego" w Atlasie Sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gwara studencka: "wymiatacze idą po stypę do halinarium"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 10:00
Wymiatacze to najlepsi studenci, stypa oznacza stypendium, a mianem halinarium nazywany jest dziekanat. Na UW powstaje słownik gwary studenckiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Liberatura - książka w butelce i pudełku

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 15:00
Pasjonaci książek z Polski, Norwegii i Islandii chcą wskrzesić zapomnianą sztukę liberacką. Będą promować ten nurt artystyczny poprzez serię koncertów.
rozwiń zwiń