Rzecz się dzieje na Skwerze…

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2009 16:20
Wystawa rzeźb Igora Mitoraja w Warszawie

Skwer nie byle jaki, bo to filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny przy Krakowskim Przedmieściu 60A. Galeria oraz Zakon Księży Jezuitów prezentują wystawę rzeźb Igora Mitoraja.

Artysta, z pochodzenia Polak, studiował malarstwo pod kierunkiem Tadeusza Kantora. Od 1986 związany głównie z Francją i Włochami, gdzie mieszczą się jego atelier. Od roku 1997, kiedy mistrz skupił się na formach monolitowych, jego twórczość pokazywano na ponad 120 indywidualnych ekspozycjach. Pejzaże miejskie na całym świecie urozmaicone są monumentalnymi pomnikami autorstwa Mitoraja.

„Lux in Tenebris” to hasło przewodnie kolekcji 22 prac, które w Skwerze zagoszczą do 7 października. Jubileusz 400-lecia Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, Patronki Warszawy, posłużył jako pretekst. Mitoraj zaprojektował i wykonał ponadto ozdobne drzwi do kościoła Jezuitów na warszawskiej Starówce. Na połowę września zaplanowano uroczyste odsłonięcie wejścia.

Nazwisko twórcy – Mitoraj – to dar losu, podmiot impresji, w którym mieści się fascynacja antykiem i źródłami chrześcijaństwa. Mit i raj. Te odwołania dostrzeżemy w rzeźbach pokazywanych w Warszawie. Sztuce tego wielkiego talentu stale towarzyszą kontrasty: zachwyt i trwoga; potęga i miałkość; trwanie i przemijanie. Antyczne inspiracje zapewniają ponadczasowość, nie podlegają żadnym modom. Przede wszystkim, prace artysty oddają piękno człowieka.

Helleński czar w parze z nowoczesną interpretacją  – to styl Mitoraja rozpoznawany na całym świecie. Zachęcamy do kontemplacji.

EB

Czytaj także

The Bad Plus na pięć plus

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2009 11:30
Najgłośniejsze i najbardziej żywiołowo grające jazzowe trio w historii zostawiło w naszym kraju miłe wspomnienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy potrzebna nam dziś sztuka?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2010 10:15
Poezja, powieść, malarstwo. Czy można bez nich żyć?
rozwiń zwiń