"Yerma" w Teatrze Studio

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2009 17:13
Sztuka Federico Garcii Lorki z lat 30. XX wieku stawia pytania aktualne do dziś.

Prapremiera Yermy Federico Garcii Lorki w grudniu 1934 w Madrycie – i wkrótce potem, w 1935 roku w Barcelonie – poprzedzona była atmosferą skandalu i sensacji, publiczność zaś w trakcie przedstawienia głośno wyrażała swoje opinie. „Poemat tragiczny” o zbuntowanej wobec Losu kobiecie został wpleciony w walkę politycznych stronnictw.

Do zapomnianej już nieco temperatury tych dyskusji pragną wrócić twórcy nowego odczytania Lorki w Teatrze STUDIO. Spektakl jest opowieścią o męczącej odysei, w którą wyrusza Yerma, zdecydowana na przekór otaczającej ją społeczności spełnić swoje pragnienie. Niepłodna, upiera się, że nie spocznie, póki nie przebije muru obojętności swojego męża, jego sióstr, otaczających ją „dzieciatych” kobiet, póki nie wykorzysta wszystkich dostępnych jej sposobów przekroczenia granicy zakazu, dobrego smaku, elegancji, która przybiera postać nieznośnej poprawności, i nie urodzi syna. Jej historia jest zarazem rejestrem indywidualnych krzywd i upokorzeń, które czają się na młodą kobietę, włączoną w krwiobieg społecznej pogardy, braku empatii, indywidualizmu, nie zwracającego uwagi na innych/inne, jak i katalogiem mechanizmów opresji, tresury dziewczynek, które starają się postawić stopę poza kręgiem wyznaczonym przez większość.

Sztuka grana jest w najnowszym przekładzie autorstwa Carlosa Marrodána Casasa. Reżyseria Wojtek Klemm, dramaturgia Igor Stokfiszewski. W roli Yermy, gościnnie, Marta Malikowska-Szymkiewicz.

Premiera 19 grudnia.

Źródło: materiały prasowe

Zobacz więcej na temat: SZTUKA Madryt Barcelona
Czytaj także

Paryskie skrzyżowania Rutkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2008 11:43
Znamieniem wypalanym przez książki Rutkowskiego jest wzbierające w czytelniku pragnienie, żeby rzucić książkę w kąt po każdej przeczytanej stronie! Z każdym kolejnym cytatem rośnie bowiem potrzeba wyjazdu do Paryża. Najlepiej byłoby czytać „Requiem dla moich ulic” po tych niebyłych ulicach spacerując.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twórczość nieustanna?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2008 08:56
Malowidła z Altamiry są dużo starsze niż sądzono.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozśmieszyć i pocieszyć - sztuka dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2010 23:25
Istotą sztuki dla dzieci powinna być zwięzłość i dowcip - artyści o tworzeniu dla najmłodszych.
rozwiń zwiń