Trwa szósta edycja Brave Festiwal

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2010 12:13
Wrocławski przegląd filmów dokumentujących życie ginących kultur i próby ich ratowania.

We Wrocławiu trwa szósta edycja Brave Festiwal – przeglądu filmów dokumentujących życie przedstawicieli ginących kultur i podejmowane w różnych częściach świata próby ich ratowania. „To festiwal nie o dziełach sztuki, ale o sztuce, dzięki której można ocalić i ochronić tysiące zapomnianych, porzuconych, osamotnionych kultur i ludzi” – pisze na oficjalnej stronie internetowej imprezy jej dyrektor artystyczny Grzegorz Bral.

Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Zaklinacze”. „W centrum zainteresowania znajdzie się słowo jako nośnik historii, zaklęcie, jako most pomiędzy tym, co jest i tym, co było” – wyjaśnia rzeczniczka festiwalu Matylda Dudek.

Imprezę otworzył koncertu Bi Kidude, 100-letniej pieśniarki z Zanzibaru, i pokaz filmu dokumentującego kulisy scenicznego życia artystki. Dudek podkreśla, że w programie tegorocznego przeglądu znalazły się filmy podejmujące bardzo różnorodne tematy i bardzo zróżnicowane formalnie – reportaże, eseje, medytacyjne dokumenty jak również „spektakularne symfonie wizualne”.

W programie festiwalu znalazły się filmy poruszające temat tożsamości społeczeństw, ale też przedstawiające historie poszczególnych ludzi. Według rzeczniczki, na wyróżnienie zasługuje dokument „Off the Charts: The Song-Poem Story”, który wnika „w nieznaną część amerykańskiej kultury muzycznej”.

W programie tegorocznej edycji Brave Festiwal znalazło się również istotne novum: nurt Brave People Doc. „Ideą, jaka przyświecała jego powstaniu, była chęć pokazania jednostki i podejmowanych przez nią wysiłków nastawionych na ochronę własnych tradycji, pewnych wartości i sprzeciw wobec narzuconego jej sposobu życia” – wyjaśnia Dudek. W ramach tego nurtu zaprezentowanych zostanie pięć dokumentów, w tym „Shape of Water”.

Obraz pokazuje walkę kobiet o własne prawa m.in. w warunkach lokalnych konfliktów politycznych krajów rozwijających się. „Jest to film o kobietach silnych, aktywnych, wizjonerkach. Przełamuje stereotyp biernych ofiar zmian zachodzących w ich państwach. Dodatkową wartość stanowi doskonała narracja w wykonaniu znanej aktorki Susan Sarandon" – wyjaśnia rzeczniczka Brave Festiwal.

PAP/ŁSz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dokumenty w internecie

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2009 10:00
Do niedzieli można ściągnąć bezpłatnie 5 wybitnych filmów dokumentalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcieli spalić w piecu obraz El Greca

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2009 22:10
45 lat temu odkryto w Polsce obraz El Greca "Ekstaza świętego Franciszka". To była sensacje, na początku zlekceważona przez wszystkich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film "Katyń" spełnił swoją rolę

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2010 19:03
Poprzez dramat, który wydarzył się w Smoleńsku jesteśmy bliżej prawdy o Katyniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poranek Dwójki: Brave Festiwal – przeciwko wypędzeniom z kultury

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2010 19:56
W piątkowym Poranku Dwójki zaprosimy Państwa na wrocławski Brave Festiwal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Inne Brzmienia

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2010 12:08
Dziś Klub z Lublina, po Festiwalu Inne Brzmienia.
rozwiń zwiń