"Bitwa pod Grunwaldem" – obraz przyjazny konserwatorom

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 12:13
- Dzieło Matejki nie sprawia nam niespodzianek, największą trudnością w jego konserwacji jest jego format i ciężar - mówiła w Czwórce Dorota Pliś, kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa na Płótnie.
Audio
Dorota Pliś
Dorota PliśFoto: Aurelia Chmiel/PR

Powodem rozpoczęcia konserwacji jednego z najsłynniejszych dzieł polskiego malarstwa był projekt jego wypożyczenia na wystawę w Berlinie. W trakcie konserwacji okazało się jednak, że wyjazd dla obrazu nie jest wskazany i zamiast do Niemiec, dzieło na dobre trafiło w ręce konserwatorów. Prace nad regeneracją obrazu Jana Matejki trwają już od dwóch lat. O trudnościach związanych z konserwacją tak dużego dzieła opowiadała w Czwórce Dorota Pliś, kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa na Płótnie w Muzeum Narodowym.

- Największą trudnością w konserwacji obrazu "Bitwy pod Grunwaldem" jest jego format i ciężar To jak ten obraz musimy obracać – opowiadał gość Kuby Kukli i Kasi Dydo. - Część pracy odbywa się na tzw. licu na tym, co widz ogląda w Muzeum, ale dwie trzecie czasu poświęcaliśmy przede wszystkim odwrociu, czyli nośnikowi, na którym namalowany jest obraz. W tym wypadku jest to płótno – tłumaczyła Pliś.

Podstawowym zabiegiem dokonywanym na ważącym około 250 kilogramów dziele Matejki jest wzmocnienie jego warstwy nośnej czyli tzw. dublaż. - Cały obraz z jego oryginalnym płótnem naklejamy na kolejne płótno i to nowe płótno zaczyna pełnić funkcję dźwigania obrazu – opowiadała konserwatorka.

Więcej na temat prac konserwacyjnych jakim poddawana jest "Bitwa pod Grunwaldem" dowiesz się słuchając nagrania audycji "Stacja Kultura".

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Morfina" o tym, jak wojna przeszkadza w życiu bon vivanta

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 14:00
Szczepan Twardoch nie miał szóstki z historii, mimo to większość jego powieści osadzona jest w realiach historycznych. Tym razem tłem wydarzeń jest Warszawa 1939 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Soniamiki z "dziwną muzyką" ruszyła na Berlin

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2013 19:40
5 lat temu Polska nie była gotowa na propozycję muzyczną Soniamiki, dlatego artystka wyjechała z nią do Niemiec. Dziś artystka dba, by być blisko swoich fanów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Animacje i interaktywność zamiast szelestu kartek

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 12:00
Narodowe Centrum Kultury wchodzi w świat e-booków. Ważnie instytucje nie chcą zostawać w tyle za konkurcencją, dlatego korzystają z technologicznych nowinek i idą za modą.
rozwiń zwiń