Trzeba robić, żeby "COŚ" zrobić

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 14:00
"Wzięty" i "rozchwytywany" to określenia najczęściej pojawiające się w kontekście Honzy Zamojskiego. Artysta, projektant, wydawca książek oraz kurator w "Stacji Kultura" opowiadał o planach na przyszłość i rezydenturze we Florencji.
Audio
  • o czeskiej mentalności, rezydencji we Florencji i wystawie w Krakowie opowiada Honza Zamojski

 - Słowa uznania mnie cieszą, ale do komplementów podchodzę trochę nieufnie. Bo zauważyłem, że żyjemy w czasach, w których jest coraz większy rozdźwięk między zachwytami a stanem faktycznym dorobku danego artysty - mówi gość Czwórki. - Dobrze jest wiedzieć, że to, co robisz komuś się podoba. Ale staram się nie koncentrować tylko i wyłącznie na tym i dalej robię swoje.
Honza Zamojski jest wydawcą, grafikiem, projektantem, kuratorem wystaw, autorem instalacji i wideo-artu. Współtworzył Stowarzyszenie i Galerię Starter, obecnie prowadzi małe wydawnictwo Morava publikujące artystyczne książki.
 - Końcówka ubiegłego i początek tego roku były dla mnie bardzo pracowite. Miałem wystawy w Krakowie, Białymstoku i w Toruniu, zrobiłem też festiwal książki artystycznej w Poznaniu - wymienia artysta. - Wychodzę z takiego założenia, że w pewnym sensie jestem rzemieślnikiem. Muszę dużo pracować, żeby wypracować sobie metodę tworzenia. A kiedy nic nie robię, to od razu robię się chory.
Teraz Honza Zamojski pracuje nad wystawą w warszawskiej Galerii Foksal, kolejną ekspozycję artysta przygotuje w listopadzie dla Zachęty, przez miesiąc będzie także rezydentem we Florencji. Nagranie ze "Stacji Kultura" znajdziesz w w pliku dźwiękowym dołączonym do artykułu.
kul

Czytaj także

Najmłodszy kolekcjoner sztuki w Polsce zarabiał jako kelner w hotelu Polonia

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2012 14:27
Ponad 250 dzieł sztuki współczesnej liczy w tej chwili kolekcja 26-latka z Zamościa. Michał Borowik jest nie tylko młodym, ale też doświadczonym kolekcjonerem, który przebojem wkroczył na salony wielkiego świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opowieść o mieście, w którym nie ma sztuki

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 07:00
Ma 34 lata i jest jedną z najciekawszych polskich artystek młodego pokolenia. 3 lata temu Karolina Breguła ukończyła Łódzką Filmówkę, teraz do Łodzi powraca z wystawą "Centrum Wszystkiego" w Atlasie Sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Sztuki Nowoczesnej wystawi się u prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 15:11
Kultowy warszawski salon meblowy "Emilia" nie jest już na liście zabytków. Co w takim razie stanie się z muzeum, które z niego korzysta?
rozwiń zwiń