X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ten kalendarz gwarantuje doznania artystyczne przez cały rok

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 13:50
Myśli wybitnych osobowości zilustrowane przez znanych grafików i malarzy znalazły się w kalendarzu "Życie". Opiekę artystyczną nad projektem objął Andrzej Pągowski, a udział wzięli w nim m.in. Bartek "Arobal" Kocięba i Przemysław "Trust" Truściński.
Audio
  • Jak wygląda życie Przemka "Trusta" Truścińskiego, Andrzeja Pągowskiego i 10 pozostałych artystów, którzy biorą udział w projekcie dowiesz się słuchając tej rozmowy

"Kto życia nie ceni, nie wart go" - złota myśl Leonarda da Vinci otwiera pieknie wydany kalendarz, oparty na grafice i malarstwie. Motto opatrzone jest rysunkiem, na którym mistrz renesansu wystylizowany jest na leciwego, choć wciąż niepozbawionego fantazji hipisa. Autor pracy oraz opiekun artystyczny projektu, Andrzej Pągowski,  tak wyjaśnia ideę przedsięwzięcia: - W czasach, w których życie toczy się wokół majtek Dody zależało nam, żeby zwrócić uwagę na kilka niemniej ważnych i wartościowych kwestii. Dla mnie praca przy kalendarzu była jak spełnianie kolejnych punktów z listy moich marzeń. Ja wybrałem cytaty z myślicieli i ja zdecydowałem, których artystów zaprosić do współpracy. Chyba każdy twórca marzy o takiej wolności wyboru.

Na kartach kalendarza spotkały się różne spojrzenia na życie i różne formy artystycznego wyrazu - m. in. kreska Mieczysława Wasilewskiego, która przypomina japońskie haiku oraz komiks Przemysława "Trusta" Truścińskiego: - To było duże wyzwanie, żeby w jednym obrazku opowiedzieć coś o człowieku i przedstawić jego światopogląd. Miałem za zadanie zinterpretować myśl kardynała Stefana Wyszyńskiego poruszającą kwestie wiary i człowieczeństwa. Dlatego postanowiłem nawiązać do sakralnej ikonografii. Bo architektura kościelnych budowli mówi zarówno o wielkości Boga jak i człowieka, który te budowlę stworzył.

Dzięki zachowaniu wysokiego poziomu poligraficznego, każdą z prac można oprawić jak obraz i nadać jej drugie życie. Można tez wybrać się do Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie, gdzie do 16 lutego zebrane w kalendarzu dzieła oglądać można na wystawie. Więcej na ten temat dowiesz się słuchając nagrania ze "Stacji Kultura".
kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prowokacja, kontrowersje i szok - na co może sobie pozwolić artysta?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 23:00
Obóz koncentracyjny z klocków Lego, zabawa w berka w Oświęciumiu, darcie Biblii na scenie, epatowanie chorobą i kalectwem – to tylko nieliczne przykłady z bardzo długiej listy artystycznych prowokacji, na które pozwalali sobie współcześni polscy artyści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz fotografować? Zacznij od ulicy, tam też dużo się dzieje

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 10:00
- Powinnością fotografa jest zapisywanie rzeczywistości, niezależnie od skutków, jakie to za sobą niesie. – mówi w Czwórce Andrzej Zygmuntowicz, mistrz fotografii, członek Polskich Związków Artystów Fotografików.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieść o mieście, w którym nie ma sztuki

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 07:00
Ma 34 lata i jest jedną z najciekawszych polskich artystek młodego pokolenia. 3 lata temu Karolina Breguła ukończyła Łódzką Filmówkę, teraz do Łodzi powraca z wystawą "Centrum Wszystkiego" w Atlasie Sztuki.
rozwiń zwiń