"Czytasz, słuchasz... Czwórka" Amerykanie też lubią czytać

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 15:08
Co czytają mieszkańcy Stanów Zjednoczonych? - Poradniki, pamiętniki i Biblię - mówi Czwórce Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w USA, pisarz, autor m.in. książki "Wałkowanie Ameryki".
Audio
  • Raper Łona czyta fragmenty książki "Błysk rewolwru" Wisławy Szymborskiej (Poranek OnLine)
  • Marek Wałkuski o tym, co tak naprawdę czytają Amerykanie (Poranek OnLine/Czwórka)
Marek Wałkuski
Marek WałkuskiFoto: Darek Kawka

Zdaniem Wałkuskiego, Amerykanie… lubią czytać. – Aż 75 proc. mieszkańców USA przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę – mówi pisarz Czwórce. Dla porównania, aż 61 proc. naszych rodaków w ubiegłym roku nie miało żadnego kontaktu z literaturą. Siedem lub więcej książek przeczytało jedynie 11 proc. Polaków.

Jak opowiada ekspert, na amerykańskich półkach księgarskich znajdziemy mnóstwo poradników. – Ci ludzie chcą się doskonalić, często dokonują zmian w życiu, więc w tych książkach szukają sposobów na to, jak to robić – opowiada Wałkuski. – Poza tym pochłaniają literaturę faktu, reportaże, a także wspomnienia i pamiętniki osób publicznych.

Liderem na rynku czytelniczym w USA jest jednak Biblia. – Amerykanie to naród bardzo religijny – mówi pisarz. – Dlatego pozycja ta znajduje się właściwie w każdym hotelu. Rynek książek religijnych w tym kraju jest ogromny.

Czytaj także Marek Wałkuski: USA to sensowny kraj <<<

Książkę Marka Wałkuskiego pt. "Wałkowanie Ameryki" już w sobotę, 14 września, podczas akcji "Czytasz, słuchasz… Czwórka" będzie czytał dziennikarz Piotr Firan.

Impreza odbędzie się między godz. 10.00 a 18.00 w kilku miejscach na terenie Warszawy: na Polu Mokotowskim, w MiTo Art. Cafe. Books oraz na Dworcu Centralnym. Wszyscy chętni będą mogli posłuchać tam książek czytanych na żywo przez autorów, znanych aktorów, muzyków i sportowców.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY - CO, KTO, GDZIE, CZYTA >>>

W ramach tej akcji, dzięki mobilnej aplikacji Polskie Radio i na portalu mojepolskieradio.pl , będziecie mogli usłyszeć czytane na żywo książki oraz fragmenty spotkań z autorami i zaproszonymi gośćmi w dowolnym miejscu świata!

Wydarzenie zorganizowane zostało w koprodukcji z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

/

/

 

Tymczasem przez cały tydzień, od poniedziałku do piątku, na antenie Czwórki, w "Poranku OnLine" , można posłuchać wierszy Wisławy Szymborskiej w interpretacji Łony. Zapraszamy!

(kd)