Trefl zmiażdżył mistrza!

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2012 21:47
W trzecim meczu finałowym ekstraklasy koszykarzy Trefl Sopot pokonał u siebie Asseco Prokom Gdynia 83:57.
Mecz Asseco Prokom Gdynia
Mecz Asseco Prokom GdyniaFoto: Flickr

Trzeci mecz finału play off, ale pierwszy rozegrany w Ergo Arenie, nie przyniósł rekordu frekwencji. Tym razem na trybunach zasiadło niespełna siedem tysięcy kibiców, podczas kiedy najwięcej zgromadziło spotkanie obu finalistów, które odbyło się 14 kwietnia - świadkami wygranej mistrzów Polski 77:73 było w Sopocie 10 152 widzów.

Zresztą wszystkie derby Trójmiasta, a było ich 11, zakończyły się do tej pory sukcesem gdyńskiego zespołu. Tym razem role się odwróciły - o ile w dwóch pierwszych finałowych meczach dominowało Asseco Prokom, o tyle przed własną publicznością zawodnicy Trefla nie dali gościom żadnych szans.

W zwycięskiej drużynie znakomicie spisywali się zwłaszcza Adam Waczyński i John Turek, natomiast po drugiej stronie najbardziej zawiódł motor napędowy zespołu, Jerel Blassingame, który w dodatku nie trafił żadnego z siedmiu rzutów z gry. Kiepsko wypadł także drugi lider mistrzów Polski Donatas Motiejunas.

Już na początku 12. spotkania gospodarze jasno dali do zrozumienia, że zamierzają wreszcie przerwać hegemonię rywali. W trzeciej minucie sopocianie wygrywali 6:0, a w ósmej po akcji Waczyńskiego 21:11.

Zawodnicy Asseco Prokom nie mogli przebić się przez szczelną defensywę rywali, którzy sami nie mieli większych problemów z powiększaniem dorobku. W 14. minucie po akcji Johna Turka, który w tym momencie miał na koncie 12 punktów, zrobiło się już 35:16 dla Trefla.

Tuż przed końcem pierwszej połowy po rzucie Waczyńskiego przewaga gospodarzy, którym wychodziło dosłownie wszystko, wynosiła 21 punktów - 47:26.

W świetnym stylu, od prowadzenia 6:0, drużyna trenera Karlisa Muiznieksa rozpoczęła także drugą połowę. Sopocianie na tym nie poprzestali i systematycznie wybijali gościom ochotę do gry. W 27. minucie po dwóch akcjach 2+1 Filipa Dylewicza i Łukasza Koszarka Trefl prowadził 65:34.

W tym momencie trener gdynian Andrzej Adamek pogodził się z porażką i zaczął oszczędzać swoich czołowych koszykarzy. Pomimo tego jego drużynie udało się odrobić 10 punktów straty - w 33. minucie było 72:51 dla Trefla. Na więcej gospodarze jednak już nie pozwolili.

Koszykarze Phoenix Suns pokonali na wyjeździe Houston Rockets 112:105, odnosząc 31., zwycięstwo w sezonie ligi NBA. "Słońca" wciąż liczą się w walce o prawo gry w fazie play off. Marcin Gortat zdobył dla gości w piątkowym meczu 20 punktów i miał 15 zbiórek.

Sportowy kalendarz biograficzny Czwórki - 29 kwietnia 2012.

Asseco Prokom Gdynia pokonał Zastal Zielona Góra 88:67 w drugim meczu półfinałowym ekstraklasy koszykarzy. W rywalizacji do trzech zwycięstw Asseco prowadzi 2:0.