Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 12:00
1 sierpnia, w związku z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, w Czwórce będziemy wspominać, z ekspertami rozmawiać o historii. Będzie popkulturowo, ale też poważnie, nostalgicznie i bardzo muzycznie. 
Pomnik Powstańców Warszawskich przed Sądem Najwyższym
Pomnik Powstańców Warszawskich przed Sądem NajwyższymFoto: Sauleshechka/ Shutterstock

f3.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny >>>

1 sierpnia

Sobotologia (godz. 9.05-11.00)
Rzmowa o tym, jak wyglądała codzienność w czasie Powstania Warszawskiego. Jak wyglądała "normalność" w okresie Powstania Warszawskiego? Poza walkami życie musiało się jakoś toczyć. Jakie zadania mieli ci, którzy nie uczestniczyli aktywnie w walkach? PRZECZYTAJ: Historyk o Powstańcach Warszawskich >>>

ZOBACZ TAKŻE:

powstanie warszawskie 1200_de.jpg
"Maja". Powstanie Warszawskie oczami nastolatki

W to mi graj (godz. 12.05-13.00)
"Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego - zapowiedź spektaklu teatralnego w reżyserii i wykonaniu Adama Woronowicza. 

Zaklinacze czasu (godz. 14.05-15.00)
Spacer po miejscach związanych z Powstaniem Warszawskim - przewodnikiem jest Adrian Sobieszczański, historyk, varsavianista, licencjonowany przewodnik miejski:
- Rynek Nowego Miasta, tu w Kościele Sakramentek urządzono powstańczy szpital. Niestety pod koniec sierpnia został on całkowicie zniszczony.
- Budynek PAST-y, walki o ten ważny punkt na mapie powstańczej Warszawy rozpoczęły się 20 sierpnia, w akcji brało udział około 250 powstańców. Żeby przejąć budynek Polacy musieli go najpierw podpalić. Udało się i PAST-a do końca powstania pozostała w polskich rękach.
- Rondo Radosław - to właśnie w tym miejscu na samym początku Powstania toczyły się najbardziej zaciekłe walki. Nazwa ronda wzięła się oczywiście od Zgrupowania "Radosław".

Klucz kulturowy (godz. 15.05-16.00)
Rozmowa z Szymonem Holcmanem o serii komiksów Tytus, Romek i Atomek, których autor był uczestnikiem Powstania warszawskiego a jedna z ksiąg przygód to "Tytus, Romek i ATomek jako warszawscy powstańcy 1944 z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani"

3 sierpnia

Stacja Kultura (godz. 10.05-12.00)
Rozmowa z Adamem Hlebowiczem z Instytutu Pamięci Narodowej o płycie "Dziesięć kroków. Memoriał warszawski 1944". Wszystkie teksty powstały w oparciu o autentyczne relacje uczestników Powstania Warszawskiego. Utwór z tej płyty pt. "Bohaterki N.N." wykonany przez Marcina Januszkiewicza będziemy emitować w Sobotologii i Zaklinaczach czasu.


8 sierpnia

Pasjonauci (godz. 11.05-12.00)
Agnieszka Więdłocha i Antoni Pawlicki zaangażowali się w Pomoc Powstańcom Warszawskim. Wsparli zespół kampanii BohaterON w dostarczaniu Ochronnych Paczek Bohaterom.

Pamiętamy o Powstaniu Warszawskim - serwis specjalny Polskiego Radia 

***

mat. pras./kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eleonora Galica-Zaremba ps. "Maja". Powstanie Warszawskie oczami nastolatki

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 17:19
Pani Eleonora Galica-Zaremba ps. "Maja" w momencie wstąpienia do armii miała niespełna 15 lat. Powstanie wybuchło rok później. - Składając przysięgę, zostaje się żołnierzem Armii Krajowej. I tym żołnierzem jest się już do końca życia - mówiła w rozmowie z Czwórką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Streets '44. Aplikacja, która uczy o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 18:00
Aplikacja Streets '44 przedstawia przebieg Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Poprzez wskazanie budynków, placów i ulic powiązanych z powstaniem, pozwala odkryć ich znaczenie historyczne. 
rozwiń zwiń