Muzyka, zabawa i ciekawostki naukowe - świętowaliśmy Światowy Dzień Radia

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 12:28
Zajrzeliśmy do najpopularniejszych rozgłośni radiowych na świecie, sprawdziliśmy, jak wygląda praca dziennikarza radiowego i powiedzieliśmy czym tak naprawdę są fale radiowe.  
Światowy Dzień Radia
Światowy Dzień RadiaFoto: zdj. prom.

radio 1200 free
Światowy Dzień Radia. Jak wygląda życie radiowca?

Świętowanie Światowego Dnia Radia w Czwórce rozpoczęliśmy już w czwartek (11 lutego). W audycji "Dajesz radę" opowiedzieliśmy o funkcjonowaniu najpopularniejszych stacji radiowych w różnych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii czy Francji, ale także Chinach, Stanach Zjednoczonych czy Argentynie. POSŁUCHAJ >>> 

POSŁUCHAJ: Mamy już 45 lat. Historia radiowej Czwórki >>>

W piątek (12 lutego) w programie "Stacja Nauka" sprawdziliśmy, czym są i jak wyglądają fale radiowe. Skąd się wzięły i czy bywają szkodliwe dla człowieka? Które fale wykorzystuje się w medycynie, a które w innych dziedzinach życia. Czym są częstotliwości i czy kiedyś może nam ich zabraknąć?

Czytaj także:


NAC Polskie Radio - imitatorzy dźwięku podczas realizacji,  1936. 1200.jpg
Radio - pasja, miłość, wspomnienia. Jak pracowali imitatorzy dźwięków?

W sobotę (13 lutego) w "Zaklinaczach czasu" opowiedzieliśmy o  początkach radiofonii w Polsce. Czy radio w naszym kraju rozwijało się szybciej niż w innych państwach? Jakie przeszkody, a jakie udogodnienia napotykali na swojej drodze polscy radiowcy na początku XX wieku? POSŁUCHAJ >>>

"Klubotece" w sobotni wieczór (13 lutego) nasz dziennikarz muzyczny i DJ Norbert "Bert" Borzym opowiedział o pracy radia w terenie, a dokładniej o transmisjach i retransmisjach wydarzeń muzycznych. Jak dzięki radiu muzyka z festiwali i koncertów trafiła do domów? W audycji nie zabrakło przykładów takich retransmisji.

Zaś w "Prywatce", także w sobotni wieczór (13 lutego) Ula Kaczyńska rozmawiała z DJ-ami znanymi z anteny Czwórki, m.in. Anią Kraft, Jurkiem Przeździeckim i Kubą Sojką o tym, jak wyglądała u nich zamiana konsolety DJ-skiej na konsoletę radiową i czym jest dla nich radio.

Tadeusz Bocheński 1200.jpg
95-lecie Polskiego Radia. Historie z życia spikerów

95 LAT POLSKIEGO RADIA - serwis specjalny >>>

Tego nie wiedziałeś! Sprawdź ciekawostki o Polskim Radiu:

  • Słowami "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480" 18 kwietnia 1926 roku Polskie Radio rozpoczęło nadawanie
  • Emisja programów nowoczesnej cyfrowej technologii DAB+ rozpoczęła się 1 października 2013 r. wraz z uruchomieniem stacji nadawczych w Warszawie i Katowicach
  • Polskie Radio jest prekursorem nadawania w sygnale cyfrowym. System DAB+ pozwala na zaprogramowanie odsłuchu lub nagrania audycji nawet tydzień przed ich emisją
  • Cyfrowy sygnał nadawczy Polskiego Radia dociera już do 25,7 mln osób w kraju, czyli 67,1 proc. populacji

Świat ulega zmianom, a Polskie Radio niezmiennie łączy. Łączność to hasło, które przyświeca tegorocznemu Światowemu Dniu Radia/fot. Mat. pras. Świat ulega zmianom, a Polskie Radio niezmiennie łączy. Łączność to hasło, które przyświeca tegorocznemu Światowemu Dniu Radia/fot. Mat. pras.

mat. pras./kd

Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezes PR w rocznicę katastrofy smoleńskiej: warto przypominać dorobek tych, którzy odeszli

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 12:08
- Ta rocznica jest wyjątkowa, inna niż poprzednie, ale na pewno w warstwie symbolicznej, emocjonalnej, patriotycznej, to dzień bardzo, bardzo ważny - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką Agnieszka Kamińska, prezes zarządu i redaktor naczelna Polskiego Radia.
rozwiń zwiń