Światowy Dzień Recyklingu. Recyklingujemy w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 09:40
Każdego roku dwa miliardy ton odpadów trafia na wysypiska śmieci. Recykling może zmniejszyć ich ilość. W Czwórce przez cały dzień podpowiadaliśmy jak recyklingować odpady. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/weedezign
morze bałtyk ekologia shutterstock Juris Teivans 1200.jpg
Ocal Bałtyk, nim zatęsknisz. "Nim morze przestanie oddychać"

Celem recyklingu jest ograniczenie zużycia zasobów naturalnych Ziemi: wody, powietrza, węgla, ropy naftowej, gazu ziemnego i minerałów. Przez odzyskiwanie odpadów możemy pomagać w walce ze zmianami klimatycznymi. 

Dzięki recyklingowi możemy odzyskiwać surowce z odpadów, wykorzystywać je do nowych produkcji. 

W Światowym Dniu Recyklingu w "Stacji nauka" opowiedzieliśmy o kompoście. Wyjaśniliśmy czym on jest, jak powstaje i jak go wykorzystać? Sprawdziliśmy czy kompost ma zastosowanie we współczesnych gospodarstwach, czy możemy mieć kompostownik mieszkając w bloku. 

burak cukrowy plantacja pole shutter 1200 Maksud.jpg
Farma w mieście - zgodnie z rytmem natury

Posłuchaj także:

"Dajesz radę" sprawdziliśmy, czy można zaoszczędzić na śmieciach. Jak się okazuje recykling działa korzystnie na naszą planetę, ale też na nasze portfele. Eksperci podpowiadają, co zrobić, by produkować mniej śmieci i surowców wtórnych: nie kupować za dużo jedzenia, bo nadmiary wylądują w koszu, wykorzystywać wielokrotnie (np. torby), przerabiać (siedzisko z palety na taras), właściwie segregować, żeby nie płacić kar, zgniatać plastiki, żeby zaoszczędzić miejsce i worki - POSŁUCHAJ >>>

Posłuchaj także:

Po 18.05 w audycji "TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem" zajęliśmy się  się recyklingiem elektroniki. Sprawdziliśmy, jak to wygląda w praktyce, które urządzenia łatwiej, a które trudniej się "recyklinguje" i gdzie najlepiej oddawać elektrośmieci.

***

pj/kul

 

Zobacz więcej na temat: Czwórka recykling ekologia
Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

RePETujemy. Mity o plastiku szkodzą planecie

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 11:39
Mówi się, że jeśli do recyklingu nie podejdziemy poważniej, to za 30 lat w oceanach plastiku będzie więcej niż ryb. Kluczem jednak nie jest całkowita rezygnacja z tworzyw sztucznych, a zamknięcie ich w obiegu gospodarki cyrkularnej, jak przekonują organizatorzy kampanii rePETujemy. 
rozwiń zwiń