Jak wygląda Wielkanoc w innych krajach?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2022 14:20
O świątecznych tradycjach poza Polską porozmawiamy w niedzielne popołudnie. Sprawdzimy, co króluje na wielkanocnych stołach.
Święta wielkanocne w różnych krajach
Święta wielkanocne w różnych krajachFoto: Shutterstock/Teresa Kasprzycka

W programie odbędziemy świąteczną podróż po przeróżnych regionach świata, by sprawdzić, jak obchodzona jest Wielkanoc w innych niż nasza tradycjach. We Włoszech na stołach pojawiają się specjalne świąteczne makarony, a w Hiszpanii może to być zupa z ciecierzycy. W Anglii podczas świąt celebruje się tradycję przy pomocy specjalnych wypieków. Dwanaście marcepanowych kulek z ciasta symbolizuje 12 apostołów. Jak te zwyczaje kulinarne zmieniały się na przestrzeni lat i czy nadal się ich przestrzega?

W Czwórce sprawdziliśmy dotychczas m.in. różnice w obchodach świąt wielkanocnych na terenie naszego kraju. Jak się okazuje, mieszkańcy Podlasia robią to nieco inaczej niż na przykład Górale.  - Tradycji wielkanocnych w regionie Podlasia jest bardzo dużo. Taką ściśle związaną z regionem Podlasia tradycją, która niestety powoli ginie jest śpiewanie lub chodzenie z Konopielką, to takie wielkanocne kolędowanie - mówił wówczas Artur Gaweł dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, a o góralskich tradycjach wielkanocnych opowiadał muzyk Joszko Broda. 

Zobacz także:

Jak się okazuje oprócz swojej gwary wielkanocne zwyczaje mają także mieszkańcy Śląska. Tam przed niedzielą palmową jest zwyczaj "zbierania na palma", gdzie palma wielkanocna wygląda inaczej niż w pozostałych częściach kraju. Do jej wykonania używa się żywych, świeżo rozkwitłych, zielonych gałązek, które symbolizują odrodzenie. W Wielką Sobotę, tak jak wszędzie szykowany jest rano koszyczek do poświęcenia, a w Lany Poniedziałek po południu zwyczajem, który również przetrwał do dziś, było święcenie domostwa. 

Zobacz także:

***

Na audycję  Sztuka jedzenia zapraszamy w niedzielę (17.04) po godz. 13.05. Program poprowadzi Marta Zinkiewicz.

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka Wielkanoc
Czytaj także

DIY - z czego zrobić świąteczne dekoracje na ostatnią chwilę?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2022 12:49
Wianki, pisanki, króliczki z papieru, obrazki z rzeżuchy i ozdobne serwetki - jak zrobić proste i efektowne dekoracje świąteczne? - Możemy wykorzystać właściwie wszystko - Ilona Jankiewicz-Próchenko, autorka bloga "Przeplatane kolorami".
rozwiń zwiń