Kredyt w złotówkach jak frankowy?​

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 13:57
Czy kredytobiorcy złotówkowi mogą powtórzyć los frankowiczów? Do niedawna czuli się oni w miarę bezpiecznie, a co dzieje się dziś?
Raty kredytu mieszkaniowego w złotówkach rosną w dużym tempie
Raty kredytu mieszkaniowego w złotówkach rosną w dużym tempie Foto: Shutterstock/Elizaveta Galitckaia

Osoby mające kredyty w złotówkach przewidywały spokojną spłatę kredytu przez lata, bez jakichkolwiek niespodzianek. Rada Polityki Pieniężnej na ostatnich posiedzeniach wciąż podwyższa stopy procentowe. Pierwsza od dziesięciu lat podwyżka stóp procentowych miała miejsce w październiku. Po niej przyszły kolejne. Podczas marcowego posiedzenia Rada po raz szósty podniosła stopy procentowe w ostatnim czasie, tym razem o 75 punktów bazowych. W wyniku tego mamy już 3,5 procent. To najwyższy poziom od lutego 2013 roku. Z wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego wynika, że to nie koniec podwyżek. A większość ekonomistów spodziewa się, że stopa referencyjna dojdzie nawet do 5 procent. 

Jedną z konsekwencji podwyżki stóp procentowych jest wzrost rat naszych kredytów. Najbardziej uderza to w tych, którzy mają zaciągnięte kredyty hipoteczne, szczególnie na wysokie kwoty, ale w górę wchodzą też raty kredytów konsumenckich. Stopy procentowe stanowią podstawę do szacowania WIBOR-u, który stanowi z kolei podstawę do wyliczenia oprocentowania naszych kredytów.

Raty kredytów mieszkaniowych w złotówkach rosną. Czy posiadacze kredytów złotówkowych tak, jak frankowicze będą mogli unieważnić swoje umowy w sądach? To niełatwe prawno-ekonomiczne pytanie zadamy doktor nauk prawnych Iwonie Rzucidło, radcy prawnemu, która będzie gościem Mateusza Kulika w audycji "Dajesz radę".

***

Na audycję z cyklu "Dajesz radę" w czwartek (19.03) o godzinie 14.05 zaprasza Mateusz Kulik.

pj

Czytaj także

Kredyt. Jak się bronić przed wzrostem rat?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 18:00
Jeśli masz kredyt to ostatni czas nie jest dla Ciebie zbyt spokojny. Stopy procentowe w Polsce rosną, a w konsekwencji tego rosną raty naszych kredytów. Czy da się coś z tym zrobić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

RPP zaskoczyła dużą podwyżką stóp procentowych. Sprawdź, o ile wzrosną raty

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 15:35
Rada Polityki Pieniężnej reaguje na dwucyfrową inflację, podnosząc po raz kolejny wszystkie stopy procentowe. Tym razem zdecydowano o podwyżce aż o 100 pkt bazowych. Efektem tych działań będzie dalszy wzrost rat kredytów.
rozwiń zwiń